• Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
  Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
 • Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
  Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
 • 2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
  2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
 • Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
  Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
 • Sokaklarda Metalik Trendi
  Sokaklarda Metalik Trendi
 • Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
  Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
 • 2014 Yazının Gelinlik Trendleri
  2014 Yazının Gelinlik Trendleri
 • Neon Renkler Nasıl Kullanılır
  Neon Renkler Nasıl Kullanılır
 • 2014 Kot Şort Modelleri
  2014 Kot Şort Modelleri
 • Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
  Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
TRT Spor
TRT Spor

...

Nano Termal Jel Nedir?
Nano Termal Jel Nedir?

Orjinal nano termal jel hakkında...

Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti
Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti

Efsanevi Amerikalı sanatçı Frank Sinatra'nın...

O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu
O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu

Hollandalı taraftarların para atıp dalga...

Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü
Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü

PKK'lı teröristlerin kilit taşlarından yaptığı...

Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem
Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem

14 GÜN İÇERESİNDE 10 YIL...

Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı
Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı

Atina ile Viyana arasındaki mülteci...

Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor
Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor

Piyasadan toplatılacak ürün adedinin milyonları...

İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı
İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı

Jandarma Karakol Komutanlığı'na teröristler roketatarla...

Antalya Manzara Resimleri
Antalya Manzara Resimleri

antalya fotoğrafları, manzara, antalya manzara...

Boksör Kırığı
Boksör Kırığı

boksör kırığı alçısı, boksör kırığı...

Efsane Araba Satılıyor
Efsane Araba Satılıyor

80'li yılların fenomeni Knight Rider...

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

sultan ahmet camii, sultanahmet, sultan...

Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur
Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur

Sütün Kolaya Ne Yaptığını Görünce...

Yurdum İnsanı
Yurdum İnsanı

Yurdum İnsanı Foto...

Twitter Geyikleri
Twitter Geyikleri

Twitter kapatıldı ve ortaya bir...

Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?
Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?

A'dan Z'ye her yaş grubundaki...

Milletvekili Mini Etek Giyince
Milletvekili Mini Etek Giyince

Catalina Stefanescu, mini etek giyen...

Dev Anakonda Görüntüleri
Dev Anakonda Görüntüleri

dev anakonda, anakonda, görüntü resimler,...

One Bilgi Haber
Altınbaşak Otu Faydaları ve Zararları
Altınbaşak Otu Faydaları ve Zararları
Altınbaşak Otu Faydaları ve Zararları Altınbaşak Otu Altınbaşak Otu Diğer Adları: Altınbaşak otu, Goldrute, Solidago virgaurea Altın asa Syn: Doria virgaurea Böbrek otu Amphiraphis leiocarpa Mesane otu Hakiki Altın başak...
15 Kasım 2014 18:44
Font1 Font2 Font3 Font4

Altınbaşak Otu Faydaları ve Zararları

Altınbaşak Otu

Altınbaşak Otu Diğer Adları:
Altınbaşak otu, Goldrute, Solidago virgaurea
Altın asa Syn: Doria virgaurea
Böbrek otu Amphiraphis leiocarpa
Mesane otu
Hakiki Altın başak otu
Yabani Altın başak otu
Yara otu
Altın yara otu

Familyası:
Bileşikgillerden, Korbblütter, Asteraceae

Bileşikgillerin alt grubuna dahil olan Solidagogillerin (Altın başak otgiller) 100’ün üzerinde türü mevcuttur ve bunlardan üç tür Şifa mak-sadıyla kullanılır. En önemli Altın başak otu; Hakiki Altın başak otu ”Solidago virgaurea” olup onu Büyük Altın başak otu”S.gigantea” ve Kanada Altın başak otu”s.canadensis”i sayabiliriz.Latincide Solidago (solidare) sağlıklı yapan anlamına gelir. Almanca Altın asa anlamına ge¬len Goldrute veya Yara otu anlamına gelen Wundkraut diye anılır. Ta¬rihte ilk defa Dr.Arnold von Villanova (1240-1311) Altın başak otunun böbrek kumlarını erittiğini, böbrek ağrılarını ve yaralarını iyileştirdiğini tespit etmiştir. Bu araştırmayı diğer araştırmalar takip etmiştir. Vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye’nin Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgesi olup diğer bölgelerin dağ ve tepelerinde yetişir. Bitki genel¬likle kumluklar, kuru meralar, orman kenarları ve güneşli yörelerde yetişir.

Altınbaşak Otu Botanik Bilgi

Altın başak otu çok yıllık, dikine yükselir ve en üstteki çiçekli kısım oldukça sık çatallaşır. Gövdenin alt kısmı kahverengi, esmer, ergu-van veya kırmızımsı renkte, tüysüz yuvarlak ve yukarı doğru tüylüdür. Alt yaprakları yumurta¸eliptik veya mızrak şeklinde kenarları dişli uca doğru sivrice, uzun saplı, üst kısmı koyu yeşil ve alt kısmı açık yeşil renklidir. Çiçekleri salkım gibi topluca bir arda her biri altın sarısı renkte 1-2cm uzunluğunda 1-1.5cm çapında, üst kısmı şemsiye şeklinde ortası boru şeklinde yapraklar ve etrafında 8-14 adet dil şeklinde altın sarısı renktedir. Çiçeği kavrayan kupa yaprakları ise çan şeklinde ve yeşil renktedir. Tohumları oldukça küçük krem renkli baş kısmında bir demet şeklinde beyaz tüylere sahip olup bu tüylere tohumları uçar.

Altınbaşak Otu Yetiştirilmesi

Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirmek mümkün-dür. Nisan-Mart aylarında saksı, kasa veya çamlıklarda hazırlanan humuslu toprağa ¼ veya 1/5 oranında da kum katılır ve bu toprağa tohumları ekilir. Fideler Mayıs ayında tarla veya bahçelerin güneşli yörelerinde 30-40cm oranında ekilir.

Altınbaşak Otu Hasat Zamanı

Altın başak otu çiçek açmaya başlamadan önce topla-maya başlanabilir ve sonbahara kadar devam edilebilir, yani Haziran’dan Ekim’e kadar olan sürede toplanması mümkündür, fakat en uygun zaman Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yerden 5-10cm yukarıdan kesilen Altın başak otu demeti yapılarak gölgede ve havalı bir yerde kurutulur.

Maalesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterim yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukça azaltır.

Altınbaşak Otu Birleşimi

birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz.
a) Fenol glikozit türevleri (Phenol glikozitler) %0.2-1 arasında olup en önemlileri; Leiocarposid &0.1-0.5, Virgaureosid A % 0.01-0.14 ve 2.6-Dimethoxybenzoeasitbenzilester.
b) Flauvonitler; &1-2 oranında olup önemleri; Quercetin, Kâmpferol, Izorhamnetin, Rutin, Quercitrin, İzoquercitrin, Astragalin, Nicotiflorin ile Quercetin ve Kâmpferolun 3-0-B-galaktozit, 3-O-?-L- arabinosid ve 3-O-B-D-Rutinosid türevleri içerir.
c) Saponinler %2-3 arasında olup önemleri; Virgaureasaponin 1,2 ve 3,ve az miktarda Virgareasaponin B ve E, Monodesmosid A ve B Monodesmosid A(=Polygalasit-3-O-B-D-glikozit) ve Monodesmosid B (=Polygalasit-3-O-B-D-glukosit-B-O-glukosit) Virgaureasaponin 1 ve 2 Polygalaasitbisdesmosid Estersaponin diye anılır. Virgaureasaponin 1 ve 2’nin suda çözülmesi ile Polygalasit ortaya çıkar.
d) Eter yağ türevleri %0.4-0.5 ;?-Cadinen %40-50 oranında olup ayrıca Borneal, Bornylasetat, Benzonet, trans-B-Farnesen, ?-Pinen içerir.

Altınbaşak Otu Araştırmalar

Mathious (1624) ve Scheröder (1669) idrar söktürücü, Arnauld (1745) idrar söktürücü ve taşları eritici, Weinmann (1745), Haller (1755) ve Spielmann (1783) idrar söktürücü, Ramacher (1848) Nefrit (böbrek iltihaplanması), Duche (1886) mesane iltihaplanmasına, Meyer (1935) kronik nefrit ve Urâmir (idrarda kan), Bohn (1937) idrar yollarını üşütme ve iltihaplarına, Kahnt (1940) idrar yolları kumları, ödem, yatağı ıslatma ve idrar tutamamaya karşı etkili olduğu tespit edilmiştir (ZP. 2.96.126)
1) B.Plohmann, G.Franz, G.Bader ve K.Hiller Altın başak ot ekstresinden elde edilen 1mg Virgaureasaponin E/kg (1kg’a 1mg Virgaureasaponin E ) ile kanserli uru olan 15 fare üzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bu tedavi süresinde 6’sı tamamen, 4’ünde ise kısmen iyileşme görülmüştür (ZP.2.96.128)
2) A.Chodera, K.Dabrowska ve ekiplerinin fareler üzerinde yapılan araş-tırmalarda Altın başak ot ekstresinden elde edilen Leiocar¬posidlerle 35mg Leiocarposid verilmiştir ve böbrek ve mesane taşlarını erittiği görülmüştür (ZP.96.128)
3) H…… firmasının Altın başak ot ekstresinden elde edilen kapsülle böbrek taşlar olan hastaların iyileştiği tespit edilmiştir (Nhp. 6.96.982)
4) D.Löew, M.Habs, H-D.Klimm, G.Trunzler ve ekiplerinin Altın başak ot ekstresinden elde edilen kapsülle 1999’da tedavi denemesi yapılmış ve idrar yollarındaki iltihapları önlediği ve de taşların büyümesi erittiği ve zamanla (4-6 hafta) taş ve kumların dışarı atılmasını sağ¬ladığı tespit edilmiştir (ZP: 4.00.193)
5) A.Meyer ve M.Meyer 1950’de hayvanlar üzerinde Altın başak ot ekstresi ile tedavi denemesi yapmışlar ve de akut ve kronik mesane ve böbrek iltihaplanması, ödem, böbrek. Ve mesane taşlarına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir (TP:624)
6) Böbreklerimden rahatsızlandım ve Mart 1989’da üroloji doktoruna gittim. Doktor bir takım test yaptıktan sonra ağrılar için test sonucunu beklememi söyledi. Bense 15 gün beklememin mümkün olmadığını söyledim. O da bir şey yapamayacağını söyledi. Bunun üzerine Altın başak otu alarak çayını içtim. Sade Altın başak otu kaşıntı yaptı ve kaşıdığım noktalarda kabarcıklar oluştu. Bunun üzerine bazı şifalı bitkilerden oluşan Gökçek Böbrek ve Mesane çayını geliştirdim ve yan tesirini de yok oldu ve de etkiside yükseldi.

TAltınbaşak Otu Tesir Şekli

Böbrek ve mesane taşlarını düşürücü, iltihapları öneyici, yaraları iyileştirici, idrar söktürücü, ödemi (vücudun su toplaması) önleyici ve kanserli urları iyileştiricidir.

Altınbaşak Otu Kullanılması

a) Araştırmalara göre Altın başak otu ekstresi veya kapsülü başta; böbrek ve mesane taş, kum, yara ve iltihapları ve ödem’e karşı kullanılır. Altın başak otu idrar yollarını yıkar ve idrar söktürücü özeliklere sahiptir.
b) Komisyon E’nin 15.10.1987 tarih ve 193 nolu ve de 13.03.1990 tarih ve 50 nolu monografi bildirisinde Altın başak otu başta idrar yolları iltihapları, idrar yolları taşları, böbrek kumları ve taşlarına karşı kullanılır.
c) Homeopati de Altın başak otu tentürü; böbrek iltihaplanması (nef¬rit), mesane iltihaplanması (sistit), disuri (idrar yaparken ağrı çekme), böbreklerin fonksiyon bozukluğu, gut, romatizma deride kabarıklar, Astım’a diabetik kangren ve prostat büyümesine karşı kullanılır.
d) Halk arasında; Altın başak otu veya ilaçları böbrek ve mesane iltihapları, taşları, kulları, yara ağrıma ve üşütmesine karşı kullanılır.

Altınbaşak Otu Çayı

Altın başak otunun birleşimindeki eter yağ türevleri nedeni ile kaynatılması (dekokt) uygun değildir. Çünkü eter yağ türevleri (uçucu yağlar) uçar. Bu nedenle sadece haşlanması (infüs) yeterlidir. Altın başak otundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Altınbaşak Otu Açıklama

Böbrek iltihaplarına karşı Altın başak otu tentürü veya natürel ilaç kullanılırken dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı miktarda iltihabın bir anda çözülmesine sebep olur ve bu da böbrek kanallarının kapanması demektir ki oldukça tehlikelidir. Bu nedenle böbrek iltihaplanmasında Gökçek Böbrek ve Mesane çayı kullanılmalıdır.

Altınbaşak Otu Çay harmanları

Gökçek İdrar söktürücü çay;
>30 gr Altın başak otu
>20 gr Isırgan otu
>20 gr Huş yaprağı
>20 gr Ayrık kökü
>10 gr Kasık otu

Gökçek İdrar söktürücü çay;
>30 gr Altın başak otu
>20 gr Isırgan otu
>20 gr Huş yaprağı
>20 gr Atkuyruğu otu
>10 gr Kayışkıran kökü

Gökçek İdrar söktürücü ve kan temizleyici çayı;
>30 gr Hindiba otu ve kökü
>20 gr Huş yaprağı
>20 gr Isırgan otu
>10 gr Ayrık kökü
>20 gr Altın başak otu

Bana göre böbrek ve mesane çayı (üşütme ve taşlara karşı);
>30 gr Ortosifon yaprağı
>15 gr Kayışkıran kökü
>30 gr Altın başak otu
>20 gr Ardıç kozalağı
>5 gr Ayrık kökü

Gökçek Böbrek ve idrar yolları taşları çayı;
>50 gr Altın başak otu
>25 gr Orta sifon otu
>25 gr Huş yaprağı
>25 gr Isırgan otu ve kökü
>25 gr Kaz otu

Gökçek mesane ve böbrek çayı (idrar yolları iltihaplarına ve böbrek kumlarına);
>20 gr Huş yaprağı
>30 gr Altın başak otu
>30 gr Ortosifon yaprağı
>20gr Ayrık kökü

Gökçek böbrek ve mesane çayı (idrar artırıcı, böbrek, mesane ve idrar yolları taş ve kumlarına);
>20 gr Huş yaprağı
>20 gr Ayrık kökü
>30 gr Altın başak otu
>20 gr Kayışkıran kökü
>10 gr Ardıç kozalağı

Bana göre böbrek mesane çayı (idrar yolları enfeksiyonu ve böbrek-mesane üşütmesine);
>25 gr Ayı üzümü yaprağı
>25 gr Altın başak otu
>20 gr Orta sifon yaprağı
>20 gr Huş yaprağı
>10 gr Isırgan otu

Homeopati’de:
Altın başak otu sadece çiçekleri tentür yapımında kullanılır. Altın başak çiçeklerinden 20gr ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine 80ml %70’lik alkol ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta 4-6hafta bekletildikten sonra süzülerek Homeopati’de <> adı ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla, 4-6hafta süreye alınır.

Altınbaşak Otu Ekstresi

Altın başak otu Etanol ile ekstresi yapılır ve bu ekstre natürel ilaç yapımında kullanılır.

Altınbaşak Otu Sirkesi:

Altın başak yaprağı ve çiçekleri ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine sirke ilave edilerek 4-6hafta bekletildikten sonra süzülerek günde 3-5defa 1 yemek kaşığı alınır.

Altınbaşak otu hangi hastalıklara etkisi vardır

Altınbaşak Otu özellikleri (Solidago virgaurea)

Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. İçeriğinde P vitamini, saponinler ve flavonlar bulunmaktadır.

Altınbaşak Otunun Faydaları

Altınbaşak Otu neye iyi gelir Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Altınbaşak Otu nasıl kullanılır

Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak tüketilmeli. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.

Altın başak otu zararları ve yan etkisi

Yan tesirleri Altın başak otunun tentürü, ekstresi veya kapsülünün bilinen bir yan tesiri yoktur. Sadece böbrek iltihaplanması halinde Altın başak otu yerine Gökçek Böbrek ve Mesane çayının kullanılması gerekir. Çünkü çözülen aşırı iltihap kaşıntılara sebep olabilir.

Altınbaşak Otu çayı nasıl yapılır

Yapılışı Bir bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı konulup 10 dakika demlenip içilir.


 

Dikkat: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa