• Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
  Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
 • Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
  Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
 • 2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
  2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
 • Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
  Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
 • Sokaklarda Metalik Trendi
  Sokaklarda Metalik Trendi
 • Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
  Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
 • 2014 Yazının Gelinlik Trendleri
  2014 Yazının Gelinlik Trendleri
 • Neon Renkler Nasıl Kullanılır
  Neon Renkler Nasıl Kullanılır
 • 2014 Kot Şort Modelleri
  2014 Kot Şort Modelleri
 • Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
  Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
TRT Spor
TRT Spor

...

Nano Termal Jel Nedir?
Nano Termal Jel Nedir?

Orjinal nano termal jel hakkında...

Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti
Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti

Efsanevi Amerikalı sanatçı Frank Sinatra'nın...

O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu
O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu

Hollandalı taraftarların para atıp dalga...

Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü
Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü

PKK'lı teröristlerin kilit taşlarından yaptığı...

Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem
Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem

14 GÜN İÇERESİNDE 10 YIL...

Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı
Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı

Atina ile Viyana arasındaki mülteci...

Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor
Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor

Piyasadan toplatılacak ürün adedinin milyonları...

İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı
İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı

Jandarma Karakol Komutanlığı'na teröristler roketatarla...

Antalya Manzara Resimleri
Antalya Manzara Resimleri

antalya fotoğrafları, manzara, antalya manzara...

Boksör Kırığı
Boksör Kırığı

boksör kırığı alçısı, boksör kırığı...

Efsane Araba Satılıyor
Efsane Araba Satılıyor

80'li yılların fenomeni Knight Rider...

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

sultan ahmet camii, sultanahmet, sultan...

Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur
Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur

Sütün Kolaya Ne Yaptığını Görünce...

Yurdum İnsanı
Yurdum İnsanı

Yurdum İnsanı Foto...

Twitter Geyikleri
Twitter Geyikleri

Twitter kapatıldı ve ortaya bir...

Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?
Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?

A'dan Z'ye her yaş grubundaki...

Milletvekili Mini Etek Giyince
Milletvekili Mini Etek Giyince

Catalina Stefanescu, mini etek giyen...

Dev Anakonda Görüntüleri
Dev Anakonda Görüntüleri

dev anakonda, anakonda, görüntü resimler,...

One Bilgi Haber
Bakanlıklarda devir teslim töreni
Bakanlıklarda devir teslim töreni
Bakanlıklarda devir teslim töreni...
25 Kasım 2015 16:17
Font1 Font2 Font3 Font4

Bakanlıklarda devir teslim töreni

Maliye Bakanlığında devir teslim töreni

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet’te Maliye Bakanı olarak yer alan Naci Ağbal, görevi Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Mehmet Şimşek’ten devraldı.

Devlet Malzeme Ofisinde gerçekleştirilen devir teslim töreninde konuşan Şimşek, Ağbal’ın Bakanlığa hiç yabancı olmadığını söyledi. Türkiye’nin kamu maliyesinde çok iyi bir yerde olduğunu dile getiren Şimşek, bunda Ağbal’ın Maliye Bakanlığı Müsteşarı iken katkısının çok büyük olduğunu ifade etti.

İlerleyen dönemde hep birlikte reform sürecine odaklanacaklarını ve ülkeyi çok daha iyi noktalara taşıyacaklarını belirten Şimşek, bu reformlarla ülkenin önünü açacaklarını bildirdi.

Şimşek, güçlü ve tecrübeli bir ekibe sahip olduklarını ve bu ekip içinde uyumun olduğunu vurgulayarak, “Ben değerli Bakanımıza tekrar hayırlı olsun diyorum, kendisini tebrik ediyorum. Bakanlığı gönül rahatlığı içinde devrediyorum. Çünkü biz Naci Bey ile birçok bütçeyi birlikte sıkı sıkı bağladık. Onunu için içim gerçekten çok rahat. Bu sıkı bütçe disiplini noktasında daha ileriye taşıyacaklardır. O konuda en ufak bir tereddüdüm yok” diye konuştu.

– “Mali disiplinden vazgeçmeyeceğiz”

Bakan Ağbal da Şimşek’e yeni görevinde başarılar diledi. Geçmiş yıllarda birlikte çok iyi çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ağbal, bu çalışmalara kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin, ilerleyen dönemde diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışabileceğini, bunun dinamiklerine sahip olunduğunu vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

“Burada yapmamız gereken şey, hazırlıklarını yaptığımız reform programına sıkı sıkıya bağlı kalmak. Bir an önce gerekli yasaları Meclise getireceğiz, gerekli düzenlemeleri yapacağız ve önümüzdeki aylar, parlamentonun yoğun bir şekilde reform gündemiyle çalışacağı bir dönem olacak. Sayın Bakanımızla gerçekten çok zor dönemlerde zor işlere imza attık. Kendisinin Maliye Bakanı olduğu dönemde, bu konulardaki hassasiyetini en iyi bilen insanlardan biriyim. Biz de hep bu şiarla çalıştık.

Bugün Maliye Bakanı olarak bundan sonra bizim en önemli görevimiz, mali disiplin konusunda hükümetimizin koymuş olduğu yaklaşımları, hiç taviz vermeden aynı şekilde devam ettirmek, hatta daha güçlü bir şekilde kurumsal altyapısıyla mali disiplini güçlendirmek. Çünkü önümüzdeki dönemde ekonomik büyümeyi potansiyel seviyesine çekeceksek, öncelikle ekonominin yapısında sağlam temelleri inşa etmemiz lazım.”

Yeni dönemi, “reform dönemi” olarak adlandırdıklarını belirten Ağbal, reformların bu dönemde ekonominin en birinci önceliği olacağını ifade etti. Ağbal, mali disiplinden asla vazgeçmeyeceklerini ve bunu kararlı bir şekilde devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

Devir teslim törenine bazı milletvekilleri ve Maliye Bakanlığı bürokratları da katıldı.

Milli Savunma Bakanlığında devir teslim

64. Hükümet’te Milli Savunma Bakanlığına getirilen İsmet Yılmaz, görevini Vecdi Gönül’den törenle devraldı.

Yılmaz, Milli Savunma Bakanlığına gelişinde Gönül tarafından kapıda karşılandı. Tören mangasını selamlamasının ardından bakanlık binasına geçen Yılmaz, burada anı defterini imzaladı. Daha sonra Gönül ve Yılmaz, makama geçerek bir süre görüştü.

Milli Savunma Bakanlığını devralan Yılmaz, hizmetlerinden dolayı Vecdi Gönül’e teşekkür etti. Gönül’ün yaptığı her görevde ülkesine, devletine ve milletine hakkıyla hizmet ettiğini vurgulayan Yılmaz, “Bundan sonra da tecrübesinden mutlaka faydalanacağız. Sayın Bakanımdan özellikle istirhamım şudur ki anılarını mutlaka yazmasıdır. Çünkü yazılırsa ondan mutlaka başkaları da fayda edecektir” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığını devreden Vecdi Gönül ise devlet olmanın en önemli gereklerinin arasında iç ve dış güvenliği sağlamanın geldiğini vurguladı.

“Kamu hizmetlerinin bazıları tartışılabilir ama güvenlik konusunu tartışan hiçbir devlet olmaz, o zaman devlet olunmaz” diyen Gönül, Milli Savunma Bakanlığının “devletin ezelden ebede giden en önemli hizmet teşkilatlarından biri olduğunu” ifade etti.

Bakan Yılmaz’a görevinde başarı dileyen Gönül, “İnanıyorum ki yeni hükümetimiz kurulurken Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar, mazisi ve atisi hesap edilerek bugüne kadar yapılan çok büyük hizmetlere katkıda bulunacak, onu 2023’e götürecek bir kadro çok dikkatli seçildi. Bu kadro içinde Sayın Bakanımızı yine teşkilatımızın başında görmekten çok mutluyuz, iftihar ediyoruz” diye konuştu.

Hizmetlerinden dolayı Gönül’e plaket veren Yılmaz, kendisini bakanlığın çıkışına kadar uğurladı. Tören mangasını “Allah’a ısmarladık” diye selamlayan Gönül, daha sonra sivil plakalı otomobile binerek bakanlıktan ayrıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında devir teslim

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet’te Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Fatma Güldemet Sarı, görevi İdris Güllüce’den devraldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında da devir teslim töreni gerçekleştirildi. İdris Güllüce, törende yaptığı konuşmada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yeni kabinenin Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Sarı’ya yeni görevinde başarılar dileyen Güllüce, “Kendisinin insanlığa, çevreye hayırlı hizmetler yapmasını temenni ediyorum. Buradaki arkadaşlara da ‘Allahaısmarladık’ diyorum” ifadesini kullandı.

Fatma Güldemet Sarı ise Güllüce’ye hazırladığı karşılama için teşekkür etti.

Bunun bir bayrak yarışı olduğunu ve bayrağı devraldıklarını belirten Sarı, şöyle konuştu:

“Sayın Bakanımın bize emanet ettiği projelerin devam etmesi ve daha güzel projelere imza atma noktasında bu bayrağı taşıyacağız. Biz de görev süremiz dolduğu zaman bu emaneti bizden sonra gelecek olan arkadaşlara devredeceğiz. Bu kutsal bir emanettir. Görevimizin ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın bize emanet ettiği bu görevi en iyi şekilde, layıkıyla yerine getiririz.”

Bakan Sarı, Bakanlığı döneminde Güllüce’nin düşüncelerinden faydalanmak için kendisini arayacağını belirtti.

Bakanlıkta çalışanlara da ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulunan Sarı, “Hedefimiz 2023. Türkiye’yi daha güzel günlere taşımak için çok çalışmamız gerekiyor. 1 Kasım seçimleri bize çok büyük sorumluluk ve görev yükledi, bunun bilincindeyiz. Bu görevi layıkıyla yerine getirmek için elimizden gelen çalışmayı yapacağız” diye konuştu.

Sarı, çok güzel bir kadronun iş başına geldiğine dikkat çekerek, “Allah utandırmasın” dedi.

Devir teslim töreninin ardından Sarı ve Güllüce birbirine çiçek takdim etti.

– “Kadınlarımızı temsilen bu görevde elimden geleni yapacağım”

Basın mensuplarının sorusu üzerine, kabinede iki kadın bakanın görev almasına ilişkin değerlendirmede bulunan Sarı, şunları kaydetti:

“Çok büyük gurur duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız, bu görevi bizlere layık görmüş. Bütün milletvekillerimizi ve kadınlarımızı temsilen bu görevde elimden geleni yapacağım. Zaten biz ilk günden beri, 7 Haziran’dan beri kadınlar olarak, Meclis’teki AK Partili kadınlar olarak beraber hareket etme noktasında bir karar almıştık. Bundan sonra da bu Bakanlık hepimizin Bakanlığı.”

Bakan Sarı, “Çevre ve şehircilik anlamında elimizden gelen en güzel hizmeti yapmaya çalışacağız. Çok güzel kadrolarımız var. Hükümetimiz de çok güzel kadrolardan oluşuyor. Hep beraber Türkiyemiz için, memleketimiz için çok güzel hizmetler vermek üzere yola çıktık” diye devam etti.

Bakanlığı döneminde hayata geçirecekleri projelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Sarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çok geniş bir alanı kapsadığını belirterek, kentsel dönüşüm konusunda bazı projelerin gündemlerinde olduğunu vurguladı.

Kendisinin mimar olduğunu hatırlatan Sarı, bakanlık kadrosunu da en iyi şekilde çalışacak kişilerden oluşturacaklarını söyledi.

Gümrük Bakanlığında devir teslim töreni

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet’te Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak yer alan Bülent Tüfenkci, görevi Cenap Aşcı’dan devraldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının toplantı salonunda gerçekleştirilen devir teslim töreninde konuşan Aşcı, 7 Haziran seçimleri sonrasında hükümet kurulamaması sebebiyle geçici bir bakanlar kurulunun oluştuğunu, kendisinin de bu bakanlar kurulunda bakanlık görevine nail olduğunu söyledi.

Müfettiş yardımcısı olarak göreve başladığı teşkilatta 3 ay da olsa bakan olarak hizmet etme şerefine eriştiğini dile getiren Aşcı, “Bu şerefi bana nasip eden Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza teşekkürlerimi bir kez daha iletmek istiyorum” dedi.

Törenin yapıldığı salonda heyecanlı bir Malatyalı grubu gördüğünü belirten Aşcı, Tüfenkci’ye “hayırlı olsun” dileğinde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci de sözlerine kendisini bu göreve layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na teşekkür ederek başladı.

Kendisine verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışacağını ifade eden Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığında daha önce görev alan bakanlar ile kritik bir dönemde görev yapan Aşcı’ya da teşekkür etti.

Tüfenkci, “Bundan sonra inşallah hükümetimizin belirlediği hedefler doğrultusunda gerek ticaretin, gerekse gümrüklerin daha kolay ve hızlı şekilde görev ifa etmesi için elimizden gelen gayretleri göstereceğiz. Hükümetimizin belirlediği hedefler doğrultusunda durmadan gece gündüz çalışarak bu hedefleri tutturacağız ve milletimize vermiş olduğumuz sözü yerine getireceğiz. Cenab-ı Allah’tan dileğimiz, bu bir imtihandır, bu imtihandan yüzümüzün akı ile çıkan insanlardan eylesin” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Aşcı, Bakan Tüfenkci’ye çiçek takdim ederken, Tüfenkci de Aşcı’ya çini bir tabak hediye etti.

Törene, AK Parti Malatya milletvekilleri, partinin Malatya İl Başkanlığı mensupları ile çok sayıda Bakanlık çalışanı katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında devir teslim töreni

64. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilen Süleyman Soylu, görevi Ahmet Erdem’den devraldı.

Bakanlıkta düzenlenen devir teslim törenine, Soylu ve Erdem’in dışında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri, bürokratlar ve bakanlık çalışanları katıldı.

Türkiye’nin 13 yılda büyük reform ve dönüşümlere imza attığını, hayal dahi edilemeyen büyük gelişmeleri gerçekleştirdiğini belirten Soylu, sosyal güvenlik sistemi ve çalışma hayatının bu değişim ve dönüşümlerin başarıyla gerçekleştirildiği önemli alanlardan olduğunu söyledi.

Birçok gelişmiş ülkenin bile adım atmakta zorlandığı ve bütçe için büyük bir yük olarak gördüğü sosyal güvenlik alanındaki reformların, Türkiye’de başarıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Bunu sadece kağıt üzerinde değil, hayatın her alanında gerçekleştiren tüm kadrolara, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sonra Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Bey ve AK Parti hükümetleri kurulduğu andan itibaren bu reform dinamiğini Türkiye’ye yayan bütün kadrolara müteşekkir olduğumuzu bir kez daha buradan ifade etmek istiyoruz. Aynı zamanda çalışma hayatının lideri olan kıymetli bakanlarımıza, AK Parti hükümetinin tüm bakanlarına, Sayın Faruk Çelik Bey’e, 63. Hükümet’te görev alan Ahmet Erdem Bey’e teşekkürlerimizi tekrar sunmak istiyoruz. Sorumluluğumuz ağır. Bu görevler onurla gelinen ama Allah’a duamız odur ki onurla gidilmesi gereken görevlerdir. Allah hepimize onurla gitmeyi nasip etsin. Hem yükümüz hem de sorumluluğumuz ağırdır.”

– “Çok iyi bir süreç olacağı kanaatini taşıyoruz”

AK Parti’ye oy versin veya vermesin her bireyin sorumluluğunu çok iyi bildiklerini dile getiren Soylu, “Sayın Faruk Çelik, devir teslim yapılan bu salonun çok önemli olaylara şahitlik ettiğini, gecelerin birbirine karıştığını ifade etti. Haklıdır, doğrudur ve güzeldir. Şunu ifade etmek isterim, biz geceleri de gündüzleri de severiz. İnşallah önümüzdeki reform döneminin, hükümetimizin bütün üyeleri ve devletimizin bütün bireyleriyle ve en önemlisi diyalog kurmakta büyük bir kabiliyet ortaya koymamız gereken tüm sendikalarımız ve bütün paydaşlarımızla birlikte çok iyi bir süreç olacağı kanaatini taşıyoruz. Allah yardımcımız olsun, Allah bizi utandırmasın” dedi.

– “Çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum”

62. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yapan Faruk Çelik de devir teslim yapılan bu salonun çok önemli bir yer olduğunu belirterek, gecelerin gündüz, gündüzlerin gece olduğu salonda başta sosyal güvenlik reformu olmak üzere birçok önemli reformun konuşularak hayata geçirildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görev alanının insanların yaşam süresinin yanında ölümden sonra da devam ettiğine dikkati çeken Çelik, “Burası bundan dolayı zor tarafları olan bir bakanlık. Müstakil değilsiniz, ortakları olan bir bakanlık. Sosyal taraflarla sorunları çözmeniz gerekiyor. 7 Haziran’dan sonra böyle bir bakanlığı Ahmet Erdem Bey’e devretmiştik, şimdi de Türkiye’yi karış karış bilen Sayın Süleyman Soylu bu görevi devralıyor. O’nun tecrübesiyle çalışma hayatına çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Başarılar diliyorum ve her zaman yanında olacağımızı da bu vesileyle ifade ediyorum” diye konuştu.

Ahmet Erdem ise 63. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine layık görülmesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na şükranlarını sundu. Erdem, Soylu’ya görevinde başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Erdem, bakanlık görevini Soylu’ya devretti. Soylu, Çelik ve Erdem’e çiçek ve telkari işleme tabak armağan etti.

İçişleri Bakanlığında devir teslim töreni

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Güvenlik birimlerimiz son derece ciddi tedbirlerle mücadele edip terör meselesinin üzerine gitmektedir. Burada da vazgeçilmezimiz etkili, kararlı ama vatandaşı teröristten mutlak suretle ayıran bir mücadele. Vatandaş bizim vatandaşımız. Ne yapıyorsak vatandaşımız için yapıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığında düzenlenen devir teslim törenine sivil plakalı araçla gelen Efkan Ala, Selami Altınok tarafından bakanlık önünde karşılandı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının merasim takımını selamlayan Ala, daha sonra kendisini bekleyen Bakanlık, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığının üst düzey yetkilileri ile tek tek tokalaştı.

Bakanlık makamında gerçekleşen törene, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ile milletvekilleri ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Altınok, törende yaptığı konuşmada, “görevi değerli bir büyüğüne devretmenin onurunu yaşadığını” ifade etti.

Vatandaşın hür iradesinin sandığa yansıma noktasında İçişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinin çok büyük bir mücadele örneği gösterdiğini ifade eden Altınok, “Emaneti ehline teslim etmenin güzelliğini yaşıyoruz. Bu süre içerisinde birlikte görev yaptığımız bütün arkadaşlarımıza valilerimize, kaymakamımıza, jandarmamıza, polisimize, korucumuza, genel idare hizmetlerindeki arkadaşlarımıza, Sahil Güvenlik Komutanlığındaki arkadaşlarımıza ve bana destek olan başta müsteşarımız olmak üzere bütün bakanlıktaki arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

– “Reformları devam ettireceğiz”

Ala ise Altınok’un görev yaptığı sürede başarılı olduğunu belirterek, kendisine bu görevi layık gören millete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ayrı ayrı teşekkür etti.

Ala, konuşmasında şunları kaydetti:

“4 yıl içerisinde yapacağımız işlerin yapılmasına imkan tanıyan, ortamı sağlayan, milletimizin feraseti ve yüksek iradesidir. Bizler de bu dönem içerisinde milletimize layık olabilmek için onlara mahcup olmamak için elimizden gelen çabayı ortaya koyabilmenin taahhüdünde bulunuyoruz.

Milletimiz, feraseti ile birçok meseleyi sorun olmaktan çıkarmıştır ve çözüm yoluna koymuştur. Bizlere düşen de bize verdiği bu yetki ve görevi onlara layıkı vechiyle hizmete dönüştürebilmektir. Bu fırsatı bize verdiği için milletimize teşekkür ediyorum ve Allah’a şükürler olsun diyorum.”

Bursa halkına da milletvekili seçilmesine verdiği destekten dolayı teşekkür eden Ala, onlara da en iyi şekilde hizmet etmenin gayreti içerisinde olacağını vurguladı.

İçişleri Bakanlığının Türkiye’nin asayişinden sorumlu bir bakanlık olduğunu belirten Ala, bu görevi, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve korucularla yerine getirdiğini söyledi. Türkiye’nin şehirlerinin, kırsal alanların ve sahillerinin güvenliğinden İçişleri Bakanlığının sorumlu olduğunu da hatırlatan Bakan Ala, bu sorumluluğu yerine getirirken çok önemli hassasiyetlere dikkat ettiklerini vurguladı.

Bakan Ala, 2002 yılından itibaren güvenlik, özgürlük dengesini gözettiklerini, güvenliği, özgürlüklerin yaşanabilmesi için ihtiyaç duyulan bir kamu hizmeti olarak tanımlayan bir gelenekten geldiklerini belirterek, bu geleneği devam ettireceklerini söyledi. Bunun için ihtiyaç duydukları reformları, AK Parti’nin reformcu anlayışına ve reformcu şanına yakışır şekilde yerine getirerek devam ettireceklerini de söyleyen Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İçişleri Bakanlığı çok güncel olan göç sorunuyla bire bir yetkili ve görevli bir bakanlıktır. Gerek Türkiye’de Suriye’den gelen misafirlerimiz, gerek başka ülkelerden Türkiye’ye gelen göçmenler, İçişleri Bakanlığının vaziyet etmek durumunda olduğu bir hizmet alanında bulunmaktadırlar. Onlara ilişkin de çok kapsamlı çalışmalar var. Onların daha da geliştirilerek devam ettirilmesi bizim vazifemiz olacaktır.

Muhtarlarımız, belediyelerimiz, özel idarelerimiz İçişleri Bakanlığı ile ilgili olarak çalışmalarını devam ettirmektedirler. Onların ihtiyaç duydukları hizmetlerin, yetkilerin, görevlerin daha da arttırılabilmesi ve etkinleştirilebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz, gerek gördüğümüz reformları da elbette yapacağız. Taşra yönetiminde valiliklerin, kaymakamlıkların vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunabilmesi için ihtiyaç duyulan çalışmalar başlatılmıştı. Onları daha da etkinleştirerek yolumuza devam edeceğiz.”

– “Terörle mücadele için iş birliğine ihtiyaç var”

Çalışmaları yürütürken, bir hususun özellikle takipçisi olacaklarını vurgulayan Ala, “Vatandaşlarımız meselenin odağında olacak. Vatandaşlarımızın en kaliteli hizmeti, en etkin bir biçimde ve en kısa sürede alabilmelerini sağlayacak reformları, düzenlemeleri yapmak bizim başta gelen vazifemizdir” diye konuştu.

Milletin, 1 Kasım’da Türkiye’nin önünü açtığını belirten Ala, milletin verdiği desteğe layık çalışmaları, reformları yapmanın erteleyemeyecekleri, öteleyemeyecekleri bir vazife olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin ve dünyanın ciddi bir terör sorunuyla karşı karşıya bulunduğunu aktaran Bakan Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye eskiden beri bu sorunla mücadele ediyor, fakat dünya çok yaygın ve etkili bir iş birliğini zorunlu kılan terör hadiseleriyle yüz yüze gelmiştir. Terörle mücadele için çok ciddi biçimde iş birliğine ihtiyaç var. Bu kapsamda birliktelik, hem fikir olma ve teröre topyekun karşı durma bir zorunluluk haline gelmiştir. Teröre karşı topyekun iş birliği gerekir. Bu tehdit karşısında kararlı ve etkili bir mücadele yürütmek için tüm toplumun, 78 milyonun, tüm partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, herkesin topyekun hareket etmesinde zorunluluk vardır. Problemler olabilir. Türkiye, problemlerini demokratik yollarla çözebilme kapasitesine, bunları tartışıp milletin önüne götürebilme demokratik geleneğine sahiptir.”

– “Vatandaş, bizim vatandaşımız”

Birçok problemini demokratik yollarla tartışıp çözen Türkiye’nin, uluslararası platformda da çok ciddi inisiyatif aldığını dile getiren Ala, terörün insanlık dışı bir hadise olduğunu vurguladı.

Bakan Ala, “Terör söz konusu olunca kararlı ve etkili bir mücadele için hep birlikte karşı duruş sergilememiz gerekir. Güvenlik birimlerimiz son derece ciddi tedbirlerle mücadele edip terör meselesinin üzerine gitmektedir. Burada da vazgeçilmezimiz etkili, kararlı ama vatandaşı teröristten mutlak suretle ayıran bir mücadele. Vatandaş bizim vatandaşımız. Ne yapıyorsak vatandaşımız için yapıyoruz. Teröristler nereden, hangi etnik kökenden, hangi inançtan gelirse gelsin terör bir insanlık suçudur, insanlığın lanet ettiği yöntemdir. Onun için teröre karşı hep birlikte durmak, vatandaşı da teröristten ayırmak için en ince hassasiyeti göstermek bizim boynumuzun borcudur” diye konuştu.

Türkiye’nin enerjisini artık kendisine yakışmayan meselelerle tüketme yerine, kalkınma ve gelişme için harcaması gerektiğini vurgulayan Ala, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kültürel coğrafyasında, sınırlarının dışındaki meselelere de vaziyet etme zorunluluğunu dikkate alarak, büyük hadiseler karşısında, içeride birbirimize kardeşçe desteğimizi sürdürme imkanını elde ederiz. Bütün bunlar bizim Türkiye’yi taşımak istediğimiz yer bakımından çok büyük önem arz ediyor. Türkiye bugün dünyanın en gelişmiş ilk 20 ülkesi arasında ama biz ilk 10 ülke arasına girmesi için çalışıyoruz. Kişi başına geliri, ihracatımızı, demokrasimizi her şeyi geliştirmek istiyoruz ve Türkiye bu potansiyele sahip. Buna engel olmak isteyenlere karşı da hep birlikte olmalıyız, Türkiye’nin önünü açarken hep birlikte olmalıyız. Bu birbirimizi eleştirmeyeceğimiz, birbirimize alternatif fikirler ileri sürmeyeceğimiz anlamına gelmez. Üç, beş temel konuda hemfikir olduktan sonra diğer bütün konularda değişik fikirler olur. Onlar Türkiye’nin zenginliğidir, onlardan yararlanmak da bizim vazifemizdir. Bu anlayış içinde önümüzdeki dönemin hem bizlere hem memleketimize hem de memleketimizin sınırları dışında bizden yardım bekleyen kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Bakan Ala, Selami Altınok’u aracına kadar uğurladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında devir teslim töreni

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Bakanlar Kurulu’nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirilen Faruk Çelik görevini Kutbettin Arzu’dan devraldı.

Bakanlığın Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen devir-teslim töreninde Çelik, konuşmasına “Topraktan geldik toprağa döneceğiz” sözleriyle başladı.

Çelik, tarım ve hayvancılığın önemine dikkati çekerek, geçmişteki kadim medeniyetlerin, tarım üzerinden yükseldiğini ifade etti.

Cumhuriyet döneminde 45 bakanın bu bakanlık ile Türkiye’ye hizmet ettiğini öğrendiklerini aktaran Çelik, AK Parti döneminde Sami Güçlü ile yola çıktıklarını, daha sonra Mehmet Mehdi Eker’in devralmasıyla 10 yılı aşkın süre çok önemli reformlara ve düzenlemelere imza atıldığını kaydetti.

Kabinede birlikte çalışmaktan onur duyduğu Eker ile bu reformları gerçekleştirmeyi ve millete hizmet etmeyi bir görev bildiklerinin altını çizen Çelik, “Çok şükür ülkemizin çağ atlamasına, büyük bir dönüşüm yaşamasına AK Parti hükümetleri sayesinde vesile olduk. İnsan hayatında tecrübe önemli. Ben uzun yıllar çalışma hayatında görev yaptım. Dolasıyla orada oluşan tecrübelerimiz var ama bu farklı bir alan, bu alandaki tüm deneyimlerden tecrübelerden yararlanacağımızı bu devir teslim vesilesiyle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Eski Bakanlar Mehdi Eker ve Kutbettin Arzu’ya hizmetlerinden ötürü teşekkür eden Çelik, en büyük teşekkürü ise “isimsiz kahramanlar” olarak tanımladığı bakanlık çalışanlarının hak ettiğini söyledi.

Faruk Çelik, çalışmayı seven bir insan olduğunu vurgulayarak, “Bayrağı devralarak taşınması gereken nokta neresi ise oraya bir takım ruhu içerisinde taşıyacağımız konusunda kimsenin de endişesi olmasın” dedi.

– “Bayrağı daha ileri taşıyacağına inanıyorum”

Türkiye’de 59, 60, 61 ve 62. hükümetlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan Mehmet Mehdi Eker ise konuşmasında Faruk Çelik’e bakanlık görevinin devredilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Eker, işçiler ile çiftçiler arasında çok yakın bir ilişki olduğuna dikkati çekerek, iki meslek grubunun da emekleri ve alın terleriyle geçindiklerini bildirdi.

Çelik’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak zorlu, sıkıntılı bir sektörün sorunların çözümüne büyük fedakarlıklarla çok büyük katkılar sağladığını dile getiren Eker, bugün tarım sektörünü ve onun sorumluluğunu devraldığını ve bu bayrağı da çok ileri taşıyacağına inandığını söyledi.

Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bağlı kuruluşlarıyla 74 bin insanın istihdam edildiği bir kurum olduğuna dikkati çekerek, Bakanlığın, ürettiği hizmet standartları ve hizmet kalemleri bakımından Türkiye Cumhuriyeti kuruluşları içerisinde bir numara olduğunu savundu.

Eker, atılacak daha çok adımlar olduğunun altını çizerek, “Bunlar da Sayın Bakanımızın öncülüğünde, sektör paydaşları ve üreticiler ile çiftçiler ile birlikte inşallah daha iyi bir noktaya taşınacak” dedi.

– “Görevi, sanat adamından, gönül adamına devrediyorum”

Arzu da AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’de devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade ederek, Türkiye’de tarımsal hasılanın 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıktığını kaydetti. Arzu, söz konusu dönemde 4 milyar dolarlık tarımsal ihracatın 18 milyar dolara yükseldiğini, süt üretiminin 8,5 milyon tondan 18,5 milyon tona çıktığını belirtti.

Arzu, 3 ay önce bakanlık görevini eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’den devraldığını hatırlatarak, “Değerli bir siyaset adamından, bir sanat ve edebiyat adamından, Sayın Mehmet Mehdi Eker’den aldığımız bu görevi yine değerli bir devlet adamı ve gönül adamı, ülkemizde Roman açılımının ve Alevi açılımının mimarlarından ve çok riskli bir sektör olan işçi ve işveren ilişkilerini çok iyi sürdüren bir devlet adamına teslim etmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Şanlıurfa, Bursa ve Karadeniz illerinden gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törene Bakan Çelik’in oğulları Safa Yaşar Çelik, Enes Çelik ve kızı Zeynep Çelik’in yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bakanlık yetkilileri ve çalışanları da katıldı.

Törenin sonunda 3 bakan tebrikleri kabul etti.

AA


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa