• Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
  Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
 • Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
  Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
 • 2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
  2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
 • Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
  Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
 • Sokaklarda Metalik Trendi
  Sokaklarda Metalik Trendi
 • Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
  Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
 • 2014 Yazının Gelinlik Trendleri
  2014 Yazının Gelinlik Trendleri
 • Neon Renkler Nasıl Kullanılır
  Neon Renkler Nasıl Kullanılır
 • 2014 Kot Şort Modelleri
  2014 Kot Şort Modelleri
 • Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
  Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti
Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti

Efsanevi Amerikalı sanatçı Frank Sinatra'nın...

O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu
O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu

Hollandalı taraftarların para atıp dalga...

Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü
Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü

PKK'lı teröristlerin kilit taşlarından yaptığı...

Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem
Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem

14 GÜN İÇERESİNDE 10 YIL...

Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı
Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı

Atina ile Viyana arasındaki mülteci...

Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor
Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor

Piyasadan toplatılacak ürün adedinin milyonları...

İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı
İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı

Jandarma Karakol Komutanlığı'na teröristler roketatarla...

Canlı bombanın kimliği kesinleşti
Canlı bombanın kimliği kesinleşti

Canlı bombanın Abdulbaki Sömer olduğu...

Anayasa krizinin ardından flaş açıklamalar
Anayasa krizinin ardından flaş açıklamalar

Anayasa uzlaşma komisyonu 3'üncü toplantıda...

Hot Shapers
Hot Shapers

Hot Shapers Amerika ve dünyada...

Antalya Manzara Resimleri
Antalya Manzara Resimleri

antalya fotoğrafları, manzara, antalya manzara...

Boksör Kırığı
Boksör Kırığı

boksör kırığı alçısı, boksör kırığı...

Efsane Araba Satılıyor
Efsane Araba Satılıyor

80'li yılların fenomeni Knight Rider...

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

sultan ahmet camii, sultanahmet, sultan...

Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur
Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur

Sütün Kolaya Ne Yaptığını Görünce...

Yurdum İnsanı
Yurdum İnsanı

Yurdum İnsanı Foto...

Twitter Geyikleri
Twitter Geyikleri

Twitter kapatıldı ve ortaya bir...

Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?
Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?

A'dan Z'ye her yaş grubundaki...

Milletvekili Mini Etek Giyince
Milletvekili Mini Etek Giyince

Catalina Stefanescu, mini etek giyen...

Dev Anakonda Görüntüleri
Dev Anakonda Görüntüleri

dev anakonda, anakonda, görüntü resimler,...

One Bilgi Haber
Boksör Kırığı
Boksör Kırığı
boksör kırığı alçısı, boksör kırığı ameliyatı, boksör kırığı nasıl geçer, boksör kırığı ne zaman...
9 Şubat 2014 14:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Boksör Kırığı

Boksör kırığı yetişkinlerde 4-6 hafta arasında iyileşir.

Boksör kırığı genellikle serçe parmakta, parmak kökünde oluşan kırık kemik için kullanılan yaygın bir isimdir. Bu kemikler elin yumruk atılan herhangi bir şeye ilk temas eden kısmıdır. Boksör kırığının evde tedavisi, doktora gitmeden önce bakım ve boksör kırığı teşhisi yapıldıktan sonra yapılması gereken bakım olmak üzere ikiye ayrılabilir.

– Yaralı bir el için yapılan bakımın acil hedefleri, ağrı ve şişmeyi en aza indirmek, herhangi bir açık yaranın enfeksiyon kapma riskini azaltmak ve sabit olmayan bir kırığın sebep olacağı sonraki yaralanmaları önlemektir.

– Ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için en iyi yaklaşım, yaralanan bölgeye buz torbası uygulamaktır. Buz yoksa, yaralı ele soğuk su ile ıslatılmış yumuşak bir havlu yerleştirmek de işe yarayabilir. Yaralı eli yüksekte tutmak şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.

– Yaralanma sırasında oluşan bir açık kesik, açık bir kırık olduğunu gösterir. Bu enfeksiyon riskini artırır ve yaranın iyileşmesinde gecikmeye neden olabilir. Tüm kesikler sabun ve su ile yıkanmalı ve hemen ardından enfeksiyon riskini azaltmak için temiz bir sargı bezi ile sarılmalıdır.

– Kırıktan kaynaklanabilecek sonraki yaralanmaları önlemenin asıl yolu, yaralı eli hareketsiz hale getirmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu, genellikle yaralı eli yaralı olmayan elle muhafaza etmektir. Buna ek olarak, nesneleri kaldırma veya üzerinde gerilim oluşturacak herhangi bir işi yapmak için yaralı elinizi kullanmamaya özen gösterin. Düzgün bir şekilde sabitlenmemiş kırık bir eli kullanmak, civardaki kas, kan damarı, tendon, bağ ve sinirlere zarar verebilir.

– Teşhisten sonra boksör kırığının evde bakımı doktorun elinizi nasıl tedavi ettiğine bağlıdır. Evde bakım, ağrı yönetimi, alçı veya sabitleyicinin bakımı ve enfeksiyon belirtilerini izlemeyi kapsar.

– Kemikler vücudun diğer parçaları gibi, acı hissi ileten sinir lifleri içerirler. Kırık kemiklerden yayılan ağrı, kırık çevresindeki dokuların yaralanması nedeniyle ya da kırık kemiğin sinir liflerine değecek şekilde hareket etmesiyle oluşur. Kırık kemik bir kez sabitlendiğinde ve hareketi engellendiğinde ağrının azalması gerekir. Acı daha düşük derecelerde devam edebilir. Bir doktor ağrı kesici için reçete yazdığında ilacı reçetelendiği gibi almak önemlidir. Bu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak ve herhangi bir istenmeyen yan etkinin ortaya çıkması riskini en aza indirecektir. Hafif bir ağrı için reçetesiz asetominofen (parasetamol) ya da ibuprofen içeren ağrı kesiciler alınabilir ama pospektüsünde belirtildiği gibi kullanılmalıdır. Yine de herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

– Acil ameliyat gerektirmeyen her boksör kırığına sabitleyici ya da alçı uygulanır. Tüm sabitleyici ve alçılar etkisini korumak amacıyla kuru tutulmalıdır. Kırığın şişmesi nedeniyle alçının çok sıkı hale gelmesi bu yöntemde görülebilen bir komplikasyondur. Bu durumda, sabitleyici ya da alçı altında ağrı hissedebilirsiniz. Alçıya alınan elin parmaklarında uyuşma veya karıncalanma da başka bir rahatsızlıktır. Buna ek olarak, parmak dokunduğunuzda soğuk olabilir. Bu durumda, muayene için hemen bir hastanenin acil servisine başvurun ya da doktorunuzu arayın.

– Açık bir kesikte enfeksiyon oluşabilir. Yara, temiz ve tam olarak iyileşinceye kadar kapalı tutulmalıdır. Eğer kesiği kapatmak için dikiş kullanıldıysa, doktorunuz dikişin bakımı ve ne zaman çıkarılacağına dair ek talimatlar verecektir. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için bu talimatları dikkatli bir şekilde uygulamak önemlidir. Kesikte herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını sürekli gözleyin. Enfeksiyon uyarı işaretleri kesikten çevreye doğru yayılan kızarıklık, sıcaklık ya da kesik bölgesinde şişmedir. Yaradan irin de sızabilir. Bu belirtilerin herhangi biri acil değerlendirme gerektirir.

Boksör Kırığı Tıbbi Tedavi

Bir boksör kırığı tespit edilirse, tedavinin temel hedefi düzgün bir şekilde iyileşmesine olanak vermek için eli hareketsiz hale getirmek ve kırık nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmaktır. çoğu kırık kemiği, uygun şekilde hareketsiz hale getirmek, yaralanan bölgenin yukarısı ve aşağısındaki eklemleri hareketsiz hale getirmeyle mümkündür. Bir boksör kırığı söz konusu olduğunda, farklı tiplerde ateller (sabitleyici) kullanılabilir. Bir atel parmak uçları açıkta kalacak şekilde, parmaklardan önkola, dirsek yakınına kadar uzanabilir. Serçe parmaktaki boksör kırığı için etkili olduğu söylenen başka bir sabitleme şekli de, serçe parmakla yüzük parmağını beraber bantlamaktır. Doktorunuz kırığınızı en iyi tedavi edecek sabitleme şeklinin hangisi olduğuna karar verecektir.

– Bir boksör kırığı oluştuğunda, metakarpal kemiğin (el tarağı kemiği) bir bölümünün normal doğrultusunun dışına çıkması mümkündür. Buna açılanma denir. Açılanma miktarı, doğru iyileşmenin sağlanması için hangi tedavi şeklinin gerekli olduğunu belirleyecektir. Yüksek seviyede açılanma olan boksör kırıkları acil servis veya bir doktor muayenehanesinde sabitlenebilir.

– İkinci veya üçüncü metakarpta görülen açılanma anormal kabul edilir ve olası bir cerrahi onarım için bir uzman müdahalesi gerektirir. Dördüncü ve beşinci metakarpal kemiklerde oluşan boksör kırıkları yalnızca büyük miktarda açılanma oluşmuşsa müdahale gerektirir ve kemikler iterek ya da çekerek doğru yerlerine oturtulamaz.

– Kırık kemikler önemli derecede ağrıya neden olabileceği için, ağrı yönetimi tedavinin önemli bir yönüdür. Ağrı yönetimi en iyi iltihap önleyici ilaçlar ve ağrı kesicilerle sağlanır. Asetaminofen veya ibuprofen genellikle az yan etki ile ağrıların azalmasını sağlar. Yan etki riskini azaltmaya yönelik olarak, bu reçetesiz ya da reçeteli ağrı kesiciler verilen talimatlara uygun şekilde alınmalıdır.

Boksör Kırığı Belirtileri
Boksör kırığının genel belirtisi aşağıda listelenmiştir:

• Serçe parmak veya yüzük parmağı etrafında ağrı hissedilmesi

• Elin yan tarafında şişme

• Serçe ve işaret parmaklarıyla bilekte hareket kabiliyetinin azalması

• Elde renk değişikliği ve morarma

• Parmak boğumlarından birinde gözle görülür yer değişikliği

Genellikle ele alınan herhangi bir darbe sonucu yukarıdaki semptomlar görülür.  Eğer elinizde ağrı hissediyor ve boksör kırığı olduğundan şüpheleniyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Bir uzman elinizdeki kırığı doğru biçimde sabitleyerek tedavi sürecinin kısalmasını sağlayacaktır. Tıbbi yardım alınmaması durumunda el veya parmaklarda kalıcı fonksiyon bozukluğuyla karşılaşılabilir.

Boksör Kırığının Nedenleri
Boksör kırığı genellikle yumruk atarken, yani el yumruk biçiminde kapalıyken elin sert bir darbe alması sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden de buna boksör kırığı adı verilir. Sert bir düşme sonucunda ele alınan darbeler de boksör kırığına sebep olabilir.

Boksör Kırığı Sonrası
Boksör kırığı sonrasında bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz,
– Hareket kabiliyetinin kısıtlanması
– Kuvvet kaybı
– Şişme
– Ağrı
Kırığınızın iyileşip alçının çıkması 4 – 8 hafata elinizin normal işlevselliğini geri kazanması genellikle 10 – 12 hafta sürer.

Yukarıda bahsedilen sorunların her biri el ve bileklerinizde fonksiyon kaybına yol açabilir. Cisimleri kavramada ve yazma, araba kullanma gibi motor beceri gerektiren işleri yapmada zorluk yaşayabilirsiniz.

Alçı veya cerrahi tedavi sonrasında fizik tedavi uzmanının verdiği egzersizleri uygulamak elin işlevselliğini daha hızlı kazanmayı sağlayacaktır.

Boksör Kırığı Ameliyatı
Uygun olgularda kırığın elle düzeltilerek alçı atel yapılmasıdır. Bazı durumlarda ise kırık çok parçalıdır veya elle düzeltilemez (veya düzeltildikten sonra pozisyonunu koruyamaz). Bu olgularda kırık parçalarının teller yardımı ile tespit edilmesi gerekebilir.

Kırığın pozisyonuna göre açık veya kapalı yöntem tercih edilir. Ameliyat aksiller veya ulnar sinir bloğu ile gerçekleştirilir. Hastanın tamamen uyuması gerekmez, aynı gün taburcu olabilir. 4-6 hafta sonra kırık iyileşmişse hastanın atel ve telleri alınabilir. Bu dönem sonrasında da fizyoterapi desteği çok faydalı olacaktır.

Not: Boksör kırığında alçıya alınan el kesinlikle kalp seviyesinin üzerinde tutularak (kol askısı) aşağıya indirilmemeli, parmak uçları sık sık kontrol edilmelidir. Parmaklarda şişme ve morarma gibi herhangi bir sıkıntı olması durumunda en yakın acile başvurulmalıdır.

Boksör Kırığı

boksör, kırığı, nedenleri, belirtisi, belertileri, tedavisi, boksör kırığı, boksör kırığı nedir, boksör kırığı belirtileri, boksör kırığı tedavisi, boksör kırığı alçısı, boksör kırığı ameliyatı, boksör kırığı nasıl geçer, boksör kırığı ne zaman iyileşir

Boksör Kırığı Belirtisi


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa