• Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
  Sezaryen doğum kaç kez yapılabilir
 • Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
  Hamilelikte kullanılan kremlere dikkat!
 • 2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
  2014 Yaz Sezonu Moda Renkleri
 • Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
  Özge Ulusoy’a göre Türk kadınının giyimi
 • Sokaklarda Metalik Trendi
  Sokaklarda Metalik Trendi
 • Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
  Bol pantolonlar nasıl kombinlenir?
 • 2014 Yazının Gelinlik Trendleri
  2014 Yazının Gelinlik Trendleri
 • Neon Renkler Nasıl Kullanılır
  Neon Renkler Nasıl Kullanılır
 • 2014 Kot Şort Modelleri
  2014 Kot Şort Modelleri
 • Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
  Erken Doğum Nedenleri Ve Belirtileri
TRT Spor
TRT Spor

...

Nano Termal Jel Nedir?
Nano Termal Jel Nedir?

Orjinal nano termal jel hakkında...

Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti
Frank Sinatra Jr. hayatını kaybetti

Efsanevi Amerikalı sanatçı Frank Sinatra'nın...

O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu
O Mültecileri Haluk LEVENT Buldu

Hollandalı taraftarların para atıp dalga...

Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü
Özel Kuvvet Bile Şaşkına Döndü

PKK'lı teröristlerin kilit taşlarından yaptığı...

Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem
Canlandırıcı ve Yaşlanma Karşıtı Goji Krem

14 GÜN İÇERESİNDE 10 YIL...

Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı
Atina, Viyana’daki Büyükelçisini geri çağırdı

Atina ile Viyana arasındaki mülteci...

Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor
Milyonlarca ünlü marka çikolata toplatılıyor

Piyasadan toplatılacak ürün adedinin milyonları...

İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı
İzmir’de Jandarma Komutanlığı’na saldırı

Jandarma Karakol Komutanlığı'na teröristler roketatarla...

Antalya Manzara Resimleri
Antalya Manzara Resimleri

antalya fotoğrafları, manzara, antalya manzara...

Boksör Kırığı
Boksör Kırığı

boksör kırığı alçısı, boksör kırığı...

Efsane Araba Satılıyor
Efsane Araba Satılıyor

80'li yılların fenomeni Knight Rider...

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

sultan ahmet camii, sultanahmet, sultan...

Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur
Kolayla Sütü Karıştırırsak Ne Olur

Sütün Kolaya Ne Yaptığını Görünce...

Yurdum İnsanı
Yurdum İnsanı

Yurdum İnsanı Foto...

Twitter Geyikleri
Twitter Geyikleri

Twitter kapatıldı ve ortaya bir...

Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?
Bu Gösterilerin Sırrını Biliyormusunuz?

A'dan Z'ye her yaş grubundaki...

Milletvekili Mini Etek Giyince
Milletvekili Mini Etek Giyince

Catalina Stefanescu, mini etek giyen...

Dev Anakonda Görüntüleri
Dev Anakonda Görüntüleri

dev anakonda, anakonda, görüntü resimler,...

One Bilgi Haber
Maden kazasında flaş gelişme
Maden kazasında flaş gelişme
Maden kazasında flaş gelişme Ermenek’teki maden faciasıyla ilgili 7 kişi gözaltına alındı, 1 kişi aranıyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek’teki maden faciasına ilişkin flaş açıklamada bulundu. Bakan...
8 Kasım 2014 21:59
Font1 Font2 Font3 Font4

Maden kazasında flaş gelişme

Ermenek’teki maden faciasıyla ilgili 7 kişi gözaltına alındı, 1 kişi aranıyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek’teki maden faciasına ilişkin flaş açıklamada bulundu. Bakan Yıldız “8 kişilik gözaltı olduğunu ama 1’ine ulaşılamadığını o yüzden onunla alakalı yakalama emri çıkartıldığını, 7 kişinin gözaltına alındığını biliyoruz. 8 kişiden 3’ü maden sahipleri ile alakalı. 5 kişi ise teknik personel ile alakalı. Genel müdürü, işletmecisi ve mühendisler olmak kaydıyla” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kaza ile ilgili gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmaları hakkında son bilgileri paylaştı. Nefeslikteki yürüme yolunda 400 tona yakın kömür olduğunu ifade eden Yıldız, “Dünden bu yana yaptığımız çalışmalarda daha çok kömür ve pasanın, şlamın, çamurun olduğunu görüyoruz. Tahkimat malzemelerinin bir hayli bozulduğunu görüyoruz. Suyun ocağı bastığı merkeze doğru ilerledikçe tahribatın daha da büyük olduğunu görüyoruz. Bu zamana daha fazla ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Yaklaşık şu anda nefeslikteki yürüme yolunda 400 tona yakın gördüğümüz kömür var. Onu hızlıca dışarı çıkartmaya gayret ediyoruz” dedi.

İlerledikçe tahribatın büyük olduğunu görüyoruz

Nefeslikteki yürüme yolunda 400 tona yakın kömür olduğunu gördüklerini ifade eden Yıldız, “Dünden bu yana yaptığımız çalışmalarda daha çok kömür ve pasanın, şlamın, çamurun olduğunu görüyoruz. Tahkimat malzemelerinin bir hayli bozulduğunu görüyoruz. Suyun ocağı bastığı merkeze doğru ilerledikçe tahribatın daha da büyük olduğunu görüyoruz. Bu zamana daha fazla ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Yaklaşık şu anda nefeslikteki yürüme yolunda 400 tona yakın gördüğümüz kömür var. Onu hızlıca dışarı çıkartmaya gayret ediyoruz. Bir vardiyada 45 vagon civarında çıkartılıyor. Daha seri çalışabilmek açısından güvenli olmak kaydıyla ekiplerimizin bir kısmını değiştirdik. Sayıları azaltmadık. 20’şer kişilik 30’ar kişilik takviyeler yapıyoruz. İlk günkü kurtarma ekibinin yoğunluğu şeklinde bunlar da rahatlıkla çalışabilsinler diye” diye konuştu.

Eski ocağın yaklaşık 6-7 metre kadar daha yanına yaklaşıldığını ve oradan suyun boşalabileceği bir mesafeye kadar geldiklerini söyleyen Bakan Yıldız, “Burada net ve çok açık bir hatanın olduğunu görüyoruz. O da işletmecilikten kaynaklanan ki bu idari soruşturmalar arkadaşlarımız tarafından tamamlandıktan sonra yine bunları da kamuoyu ile paylaşacağız. Eski ocağın yaklaşık neredeyse 6-7 metre kadar daha yanına yaklaşıp oradan suyun boşalabileceği bir mesafeye gelmişler. Tabi ki bu çok açık bir hata. Bunun yapılmış olmasını hiç ama hiç doğru bulmadığımızı ve bunun da bedelinin çok ağır olduğunu bir kez daha söylemek isterim. İdari soruşturma devam edecek. Ama ilk bulgularımız da böyle bir eski ocağa bu kadar net bir yaklaşmanın olduğunu görüyoruz. Zaman zaman ikaz edilmiş işçiler tarafından. Daha 50-60 metre mesafemiz var. Herhangi bir sıkıntı yok denmiş. Biz Ankara’dan ve ilişkili bütün arkadaşlarımızı çağırdık. Paftaları üst üste oturttuk. Karşılaştığımız ilk nokta eski ocaktan yaklaşık 6-7 metre kadar daha yaklaştıklarını ve bu mesafede her türlü su geçişinin olabileceğini gördük. Olması gereken ocağın, jeolojik yapının, toprağın durumuna göre 25-50 metre bazı yerlerde 100 metreye kadar yaklaşma mesafeleri var. Burada eski ocağı çalıştıranlar buraları çok iyi bildikleri halde bu kadar yaklaşmış olmalarını mantıklı bir şey izah etmek lazım. Standart yaklaşma mesafelerini 6-7 metre değil ocağın kendisine 6-7 metre yaklaştılar. Böyle bir hatayı nasıl yaptıklarını tabi ki araştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aranan kişi ocağın sahibi

Kimlerin gözaltında olduğu sorulan Taner Yıldız, ocağın sahibi hakkında yakalama emri çıkarıldığını “Başsavcımızla da görüştüğümüzde toplam 8 kişilik gözaltı olduğunu ama birine ulaşılamadığını o yüzden onunla alakalı yakalama emri çıkartıldığını, 7 kişinin şu anda gözaltına alındığını biliyoruz. Bu 8 kişiden 3 kişi, maden sahipleri ile alakalı. 5 kişi de madende işletmecilik yapan teknik personelle alakalı. Genel müdürü, işletmecisi ve mühendisleri olmak kaydıyla. Sahibi de o 3 kişinin arasında. Başsavcı aranan kişinin o olduğunu söyledi. Adresine ulaşılamadığı için yakalama emri çıkartılmış durumda. Ocağın sahibi olan kişi olduğunu başsavcı söyledi. Bize göre teknik açıdan maden ocağında cansız bedenlerine ulaştığımızı biz söylemiş olsak bile onların hukuken başsavcılık tarafından otopsilerinin yapılması ve ondan sonra ilan edilmesi gerekiyor. Hukuki bir süreçtir bu. Başsavcımız onları tamamladılar. Adli süreç başsavcılık tarafından yürütülmekte” diye yanıt verdi.

Kazanın oluş şekli ile ilgili olarak bilgiler sorulan Bakan Yıldız, şunları kaydetti: “Eski ocak. Farklı kotlarda gelişiyor dümdüz değil tabi ki. Şu anda mevcut kazanın olduğu ocak, suyun patladığı ve boşaldığı yerde 6-7 metre kadar daha altına giriyor. Bir kere bu kadar mesafe yaklaşılamaz. Bu kadar altına girilemez. Bu çok fahiş bir hata. Bizim idari soruşturmamız nihayetlenmemiş olmasına rağmen ilk bulgularımızın bu olduğunu sizlerle açık ve şeffaf bir şekilde paylaşacağımı söylemiştim. Şu anda o ilk bilgileri paylaşıyorum”

İdari soruşturmanın devam ettiğini vurgulayan Taner Yıldız, “İdari olarak bizim kendi içimizde soruşturma devam ediyor. Haziran ayında geldiklerinde öyle bir noktaya o galeriye sürmediklerini anlıyoruz ama şimdiden bir hüküm cümlesi söylemek istemem. Şu anda söyleyeceğim hüküm cümlesi yanlış olur. Ne benim sorumluluk gereğim ne de bir başkasının sorumluluk gereği herhangi bir görev ihmali söz konusu olmaması lazım. Bu konuda bir eksiklik bir ihmal varsa bununla alakalı yapacağımız yorumları şimdiden biliyorsunuz” dedi.

Suyun nereden geldiğine dair kesin olmayan bilgileri paylaşan Bakan Yıldız, “Başyukarı kısım kot olarak eski paftanın altına giren kısım. Biz iki yer tahmin etmiştik. Paftalardaki kotlar hangisinden olduğuna dair bize bir kanaat verdi. En diptekinden değil bir önceki başyukarıda bir boşalma olduğunu görüyoruz. Ulaşılmaya çalışılan ve ulaştıktan sonra oradaki yarılmanın mutlaka teşhisini de koymamız lazım. Bunu teyit etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her açılan metre ile beraber yeni tabloyu değerlendiriyoruz. İşimizin kolay olmadığını ve zamana ihtiyacımız olduğunu bir kez daha söylüyorum”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa