Acımak Roman Özeti
 1. Anasayfa
 2. Kitap Özetleri

Acımak Roman Özeti

3

1928 yılında yayımlanan Reşat Nuri Güntekin imzalı bu roman, küçükken maruz kaldığı olumsuz davranışlar sebebiyle merhamet duygusundan yoksun bir öğretmenin öyküsünü ele alır. Öğretmen, babasının ölümünün ardından karşılaştığı günlük vasıtasıyla babasının ve kendi hayatının altında yatan gerçekleri keşfeder. Şimdi geçelim Acımak Roman Özeti kısmına.

Acımak Romanının Kısa Özeti

Zehra öğretmen, yaşam mücadelesi içinde acımasız bir yapının sahibi olmuştur. Babasına karşı olan soğukluğu ve sevgisizliği dikkat çeker. Babasının ölüm döşeğinde olduğu haberini aldığında, Zehra Hanım babasını ziyaret etmek istemez. Ancak, babasının son arzusu üzerine maarif müdürünün ısrarıyla ikna olur. Babasının vefat ettiği haberini aldıktan sonra oraya varır. Hane halkı, Zehra Hanım’ın bu duruma karşı gösterdiği duygusuz ve sakin tavır karşısında şaşkınlık yaşar ve olumsuz karşılar. Gece, kendisine uyuması için gösterilen odada, babasının eski çeyiz sandığını bulur. Sandığı açtığında içinden babasının hatıra defterini çıkarır ve ardından sayfalarını dikkatle okumaya başlar.

Mürşit Efendi, dürüst ve çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Çeşitli Anadolu şehirlerinde maiyet memuru ve kaymakam olarak görev yapmıştır. Reşadiye’de kaymakam iken, toprak ağalarının taleplerine boyun eğmemiştir. Bu nedenle, sürekli sorunlarla karşılaşmış ve hayatını sürgünde geçirmiştir.

Bir gün, vefat eden bir dostunun kızı olan Müşerref Hanım ile tanışır ve ona aşık olur; evlenirler. Kayınvalidesi ise maddiyat ve gösterişe çok düşkündür. Mürşit Efendi, onların mutluluğu için ağır borçlar altına girer ve en sonunda ailesinin baskısıyla İstanbul’a taşınıp mesleğinden ayrılır. Kayınvalidesinin ve baldızının aşırı talepleri yüzünden baldız, kötü bir yola sürüklenir ve kocası tarafından öldürülür. Mürşit Efendi, kayınvalidesi ve karısının etkisi altında kalarak rüşvet ve hırsızlık yapmaya başlar. Bu süreçte iki kız çocuğu babası olur. Ancak kayınvalide kızları sürekli Mürşit Efendi’ye karşı kışkırtır. Rüşvet ve hırsızlık suçları yüzünden Mürşit Efendi beş yıl hapis cezası alır. Ceza süresince, karısı Müşerref Hanım zengin biriyle ilişki yaşamaya başlar. Hapis dönemi sonunda, karısının bu durumu öğrenince Mürşit Efendi boşanmayı düşünür. Ancak kızlarının geleceğini ön planda tutarak bu düşüncesinden vazgeçer.

İlginizi Çekebilir: Araba Sevdası Roman Özeti

Ancak her iki kızı da babalarından hoşnut değildir ve bunlardan biri verem hastalığına yenik düşer. Arkadaşı Cevdet’le karşılaşan Mürşit Efendi, kızı Zehra’yı eğitim alması için ona emanet eder. Zehra sayesinde öğretmen olurken, Mürşit Efendi yaşam mücadelesi vermeye devam eder. Zehra Hanım, babasının anı defterini okuyarak annesinin, büyükannesinin ve sonrasında babasının gerçek yüzlerini keşfeder.

Mürşit Efendi’nin üzerindeki örtüyü kaldırır, ona sarılır, öper ve sonrasında gözyaşlarına boğulur. Babasına karşı sergilediği kötü davranıştan dolayı derin bir pişmanlık duyar. Kişilik değişimi yaşayarak görev yerine döner ve kendisine yapılan bir evlilik teklifini kabul ederek hayatını birleştirir.

Acımak Romanı Konusu

Kendi geçmişinde babasıyla yaşadığı zorlukları geride bırakan bir öğretmenin, babasının günlüklerini okuyarak babası ve kendi yaşamı hakkında şaşırtıcı gerçekleri keşfetmesi ele alınmaktadır.

Acımak Romanının Ana Fikri

Bireyler hakkında yeterince bilgi edinmeden acele yargılara varmamak ve onları haksız yere suçlamamak gerektiğidir.

Acımak Romanındaki Karakterler ve Değerlendirmeleri

 • Zehra: Mesleğine büyük bir tutkuyla bağlı, ayrıca öğrencilerine en iyi eğitimi sunmaya çabalayan idealist bir öğretmendir.
 • Tevfik Hayri: Maarif Müdürlüğü görevini yürüten, örnek alınası bir liderdir. Zehra’ya karşı koruyucu ve destekleyici bir tutum sergiler.
 • Şerif Hayri Bey: Bölge vekilidir.
 • Vehbi Bey: Zehra’nın çocukluk döneminden bu yana tanıdığı ve aynı zamanda babasının zor zamanlarında yanında olan eski bir komşusudur.

Öncelikle Acımak Roman Özeti hakkında vereceklerimiz bu kadar, sonrasında isterseniz alttaki linkten Türk edebiyatının önemli yazarlarının dünyasına bir göz atabilirsiniz.

OneBilgi Kitap Özetleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Acımak Roman Özeti ödevim için çok iyi oldu çok aramadan sitenizden hallettim. Acımak kısa roman özeti için teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir