Anneler Günü 2024 Ne Zaman? Hangi Gün ve Tarihçesi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Anneler Günü 2024 Ne Zaman? Hangi Gün ve Tarihçesi

2

Anneler Günü dünya genelinde annelerin sevgi, emek ve özverilerini kutlamak için özel bir gündür. Türkiye’de de kutlanan bu özel gün, her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününe denk gelmektedir. Peki, 2024 yılında Anneler Günü ne zaman kutlanacak?

Anneler Günü 2024 Hangi Güne Denk Geliyor

2024 yılında Anneler Günü, 12 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Bu özel gün, annelerimize olan sevgimizi ve takdirimizi ifade etmek için mükemmel bir fırsattır.

Anneler Günü Tarihçesi

Annelerimize olan sevgimizi ve saygımızı ifade etmek için dünya genelinde kutlanan özel bir gündür. Peki, bu anlamlı günü ilk kim kutladı? Anneler Günü’nün kökleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde Anna Jarvis adlı bir kadının annesine olan derin sevgisi ve saygısından doğmuştur.

Anna Jarvis ve Anneler Günü’nün Başlangıcı

Anna Jarvis, annesini kaybettikten sonra, annesinin anısını yaşatmak ve tüm annelerin fedakarlıklarını onurlandırmak amacıyla bir anma günü düzenlemeye karar verdi. Jarvis, 1908 yılında Batı Virginia’da ilk Anneler Günü etkinliğini düzenleyerek bu geleneğin öncüsü oldu. Bu etkinlik annelerin toplumdaki rolünü ve önemini vurgulayan hareket olarak büyük ilgi gördü.

Anneler Günü’nün Resmiyet Kazanması

Jarvis’in çabalarıyla Anneler Günü 1914 yılında ABD Kongresi tarafından resmi bir tatil olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren, Anneler Günü Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak belirlenmiştir. Bundan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal bir kutlama haline geldi.

Türkiye’de Anneler Günü Tarihi

Türkiye’de ise Anneler Günü ilk kez 1955 yılında kutlanmaya başlandı. O günden bu yana her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmaktadır. Ayrıca Türk toplumunda da anneler, aile yapısının temel taşı olarak büyük bir saygı ve sevgiyle anılmaktadır.

Dünya Genelinde Anneler Günü

Dünya genelinde farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanan Anneler Günü, her kültürde annelere olan minnettarlığın bir ifadesi olarak önemli bir yer tutar. Antik Yunan ve Roma’da başlayan bu geleneğin modern versiyonu, Anna Jarvis’in çabalarıyla şekillenmiştir. Daha sonra ise dünya genelinde yaygınlaşmıştır.

Anneler Günü’nün Önemi

Annelerimizin hayatımızdaki yerini ve önemini vurgulamak için kutlanır. Bu özel gün onların fedakarlıklarını, sevgilerini ve bizler için yaptıkları her şeyi takdir etmek için ayrılmıştır.

Anneler Günü Kutlamaları

Anneler gününde çiçekler, hediyeler ve ayrıca özel yemeklerle annelerimizi onurlandırmak için bir dizi etkinlikle kutlanır. Aileler bir araya gelir, annelerine minnettarlıklarını gösterir ve onları mutlu etmek için çaba gösterirler.

Anneler Günü 2024 yılında da 12 Mayıs Pazar günü. Annelerimizin sevgi dolu emeklerini kutlamak ve onlara teşekkür etmek amacıyla kutlanacak anlamlı günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca annelerimiz her gün baş tacımız olsa da, Anneler Günü onlara olan minnettarlığımızı ifade etmek için ayrı bir öneme sahiptir.

Anneler Günü ile ilgili daha fazla bilgi ve kutlama fikirleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Annelerimize olan sevgimizi ve takdirimizi her gün göstermeyi unutmayalım!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir