Baba ve Piç Roman Özeti
 1. Anasayfa
 2. Kitap Özetleri

Baba ve Piç Roman Özeti

1

Elif Şafak‘ın eseri “Baba ve Piç“, 2006 Mart’ında Metis Yayınları tarafından yayımlandı. Bu roman, İstanbul ve Amerika’da geçer. Türk ve Ermeni asıllı iki ailenin öyküsünü anlatır. Öykü, 90 yıl süren Türk-Ermeni ilişkilerine odaklanır. Kitapta, bu ilişkiler iki perspektiften incelenmekte. Amerika’daki Ermeni diasporası ve Türkiye’deki Türk toplumu birbirlerine nasıl bakıyor? Bu, Kazan ve Çakmaçıyan ailelerinin yollarının kesişmesiyle gösterilmektedir.

Roman aynı zamanda, Türk ve Ermeni topluluklarının sosyal yaşamlarına derinlemesine bakar. Bu analiz, iki toplumun ortak değer ve düşüncelerini de içerir. Sonuç olarak, Türk-Ermeni ilişkilerine objektif ve çok boyutlu bir bakış sağlar. Geçelim Baba ve Piç roman özeti kısmına.

Baba ve Piç Romanı Kısa Özeti

Amerikalı genç kadın Rose, ABD’de, Ermeni kökenli bir Amerikalıyla evli. Ailesinin ilk kuşağı, tehcir sonrası Türkiye’den ABD’ye göç etti. San Francisco’ya yerleştiler. Çift, kızlarına Armanuş adını verdi. Ancak, Ermeni ailesinin aşırı baskısı yüzünden kısa sürede boşandılar.

Rose, boşanmayı kabullenemedi. Kocasının ailesini suçladı ve intikam almak istedi. Bir Türk’le birlikte olmayı en iyi intikam olarak gördü. Çünkü, Ermeni aile Türklere büyük bir kin besliyordu. Rose, “O cadı babaanne benim bir Türk’le beraberliğimi görmeli.” diye düşündü. Sonunda Mustafa adında bir Türk’le evlendi.

Ermeni aile, evliliği duyunca çılgına döndü. Bir Türk üvey babanın torunlarına bakacak olması onları isyan ettirdi. Aile, “Torunlarımız nasıl Türklere bırakılabilir?” diye düşündü. Tüm aile öfke ve çaresizlik içindeydi.

Armanuş, iki ailenin zıt görüşlerinin etkisi altında büyüdü. Üvey babası Mustafa iyi bir insan ve mutluydular. Armanuş, “Hem Ermeni hem de aşırı Ermeni karşıtı Amerikalı annemin arasında kaldım.” dedi.

Her iki tarafının da aşırı ilgisi Armanuş’u bunalttı. Kafasında cevapsız birçok soru vardı. Annesi Ermenilere karşı tamamen negatifken, baba tarafı fanatik Türk düşmanıydı. Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığına inanıyorlardı. Savları, “Türkler Anadolu’ya geldi ve Ermenileri katletti.” şeklindeydi.

İlginizi Çekebilir: Elif Şafak Kimdir?

Armanuş, kimliğini ve kişiliğini bulmakta zorlandıştı. “Ermeni olmayı beceremedim. Kimliğimi keşfetmem gerekiyor.” dedi. İstanbul’a gidip, üvey babasının ailesiyle zaman geçirdi. Aile onu sevgiyle karşıladı. Büyük bir anne ve dört bekâr kız kardeşten oluşuyordu. Kardeşlerden birinin, Asya adında bir kızı vardı. Asya da Armanuş’la aynı yaşlardaydı.

Armanuş, Ermeni olduğunu söyleyince büyük tepkiler bekledi. Fakat aile bu durumu doğal karşıladı. Armanuş, büyükannelerinin ve diğer Ermenilerin tehcir sırasında yaşadıklarını anlattı. Aile dikkatle dinledi ama tepki vermedi. Armanuş, “Osmanlı’yı ve modern Türkiye’yi farklı gören teyzem de dahil, kimse üzülmedi.” dedi.

Armanuş, bir özür bekliyordu.1915’teki olayları yapanlar Türklerdi ve kendisi Ermeniydi. Fakat kimse üzüntülü görünmüyordu. Armanuş, atalarının ruhlarını taşıdığına inanıyordu. Farklı bir duygu durumundaydı.

İstanbul’da, tehciri sık sık dramatik şekilde gündeme getirdi. Asya, “Geçmiş çok etkilemiş seni. Anıları canlı tutma isteğine saygı duyuyorum. Ancak yollarımız burada ayrılıyor.” dedi.

Asya ve Armanuş, İstanbul’u dolaştı. Büyükannesi tarafından anlatılan evi aradılar ama bulamadılar. Aralarında güzel bir arkadaşlık gelişti. Asya, Armanuş’u arkadaşlarıyla tanıştırdı. Armanuş, “Büyük dedem sadece entelektüel olduğu için öldürüldü.” dedi.

Senarist arkadaşları, “Her iki taraf da acı çekti. Ermeni isyancılar ne kadar Türk öldürdü?” dedi. Olayları trajik buldu ancak tarihi gerçekleri önemsedi. Ermeni iddialarını abartılı buldu.

Aram, Armanuş’un görüşlerine katılmadı. “Diasporadaki Ermeniler Türk arkadaşlar edinmeli.” dedi. “Her ülkede iyi ve kötü insanlar var. Benim burada çok iyi Türk arkadaşlarım var.” diyerek kendi deneyimlerini paylaştı.

One Bilgi Kitap Özetleri

Baba ve Piç Romanı Karakter AnaliziBaba ve Piç Romanı Konusu ve Baba ve Piç Romanı kısa özeti, Baba ve Piç Roman Özeti olarak yazdığımız yazımızı beğendiyseniz yorumda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir