Bilgisayar Ekranının Açılmama Sorunu ve Çözümleri
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bilgisayar Ekranının Açılmama Sorunu ve Çözümleri

0

Bilgisayar ekranının açılmama sorunu karşıladığınızdan dolayı Bilgisayar ekranının neden açılmadığını merak ediyor musunuz? İşte karşılaştığınız sorunu çözmek için bazı öneriler.

Bilgisayarınızı açtığınızda ekran gelmiyor mu? Pek çok kullanıcı, bilgisayarın çalıştığını ancak ekrana görüntü yansımadığını ifade ediyor. Eğer bilgisayarınızın içinden fan sesleri geliyorsa, ışıklar yanıyorsa ve belirli sesler duyuluyorsa, siz de benzer bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz.

Bu problemi çözmek için pek çok yöntem mevcut, fakat açıkça belirtmek gerekirse, her yöntem problemi çözme garantisi vermez. Problem kaynağını belirleme, çözüm üretebilme için ilk adımdır.

Şanslıyız ki, aşağıda yer alan yöntemlerle problemi daha detaylı inceleyebilmekle birlikte sonra nasıl çözüleceğini öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar Ekranının Açılmama Sorunu Çözüm Yolları

 • Öncelikle monitörün açık olduğundan emin olun.
 • Bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin.
 • Bilgisayar açılışında çıkan bip seslerini dikkatlice dinleyin.
 • Güç kaynağını kontrol edin.
 • Kabloların doğru bağlandığından emin olun.

Bilgisayar ekranınızda görüntü belirmiyorsa, bu adımları uygulayarak Bilgisayar ekranının açılmama sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Nasıl uygulanacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Monitörünün Açık Olduğundan Emin Ol

İlk adım olarak, monitörünüzü kontrol ederek başlamak iyidir. Açıp kapatmayı deneyin; eğer ekran üzerinde bir bildirim çıkıyorsa, bağlantıda bir sorun yok demektir. Ancak yalnızca siyah ekran varsa, kabloları kontrol edin.

Bilgisayarı Yeniden Başlat

Bilgisayarınızın uyku modunda olmadığından ve tamamen kapalı durumda yeniden açıldığından emin olun. Bu sayede, bilgisayarın gerçekten açık olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.

Bip Seslerini Analiz Et

Bilgisayarınız açılırken bip sesleri geliyor mu? Bu seslerin kaç defa tekrarlandığını not edin çünkü bu sesler, bir hata kodunu ifade eder. Farklı markalar farklı ses kodları kullanabilmektedir. Bu yüzden anakartınızın kılavuzuna göz atmanız faydalı olacaktır.

Güç Kaynağını Denetle

Eğer güç kaynağında bir sorun varsa, bilgisayarınız düzgün bir şekilde açılmayabilmektedir. Güç kaynağından yeterli güç alınamaması, Bilgisayar ekranının açılmama sorunu gibi sorunlara yol açabilmekte.

Kabloları Doğru Yerleştir

Bütün kabloların doğru ve eksiksiz bir şekilde bağlandığından emin olun. Aksini yapmak, bu tür sorunları yaşamanıza sebep olabilmektedir. Donanım parçalarının da düzgün yerleştirildiğinden emin olmalısınız. Bunları kontrol ederken aşırı baskı uygulamamaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir; RAM Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Hangi parçada sorun olduğunu bulabilmek için, sorun çözülene kadar her birini tek tek değiştirerek test edebilirsiniz. Ancak bu, yedek parça imkanınız olduğunda mümkündür. Yeterli parçanız yoksa, sorunu çözmek için bir teknik servise danışmanız en iyisidir.

Teknik konularda yeterince bilgili değilseniz, daha fazla soruna neden olmamak için riskli yöntemlerden kaçınmanız önerilir.

Bilgisayar çalışıyor ekran gelmiyorsa ilgili video; YouTube

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir