Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Roman Özeti
 1. Anasayfa
 2. Kitap Özetleri

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Roman Özeti

0

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa tarafından kaleme alınan, psikolojik romanlar arasında öne çıkar. Anlatımı sade ve etkileyicidir. Ayrıca yazarın kendi hayatından izler taşıyan bu otobiyografik roman, anısal bir dille yazılmıştır.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Romanı Kısa Özeti

Romanın ana karakteri, 15 yaşında ve 7 yaşından bu yana teşhis edilemeyen bir hastalıkla mücadele eder. Yaşamı, hastanelerde ve doktor kontrolünde geçer. En son yapılan tetkikler sonucu dizindeki rahatsızlığın “Kemik Veremi” olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalık, hayati ya da bir bacağını kaybetme riski taşır. Ancak dengeli beslenme ve sakin bir hayat sürdüğünde iyileşme şansı olduğunu doktorlar belirtir.

Evine kötü haberle dönme fikri çocuğu ürkütür; fakat başka gidecek yeri de yoktur. Ancak eve döndüğünde, annesine olanları tam olarak anlatamaz.

Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için, doktorların önerdiği gibi konforlu bir yaşam sürmesi mümkün değildir. Bunun üzerine Erenköy’de yaşayan paşa derebeyi, çocuğu köşküne davet eder. Çocuk, küçüklüğünden beri arkadaşı olan ve kendisinden dört yaş büyük olan paşanın kızı Nüzhet’e aşık olur ve bu aşk karşılıklıdır. Ancak Nüzhet’e talip olan bir başka isim, 35 yaşındaki Dr. Ragıp’tır. Aile, Nüzhet’i doktora vermekte bölünmüştür; paşa istemezken, karısıister.

Paşanın eşi, çocukla Nüzhet arasındaki samimiyeti fark eder ve çocuğun hastalığının bulaşıcı olduğunu söyleyerek onları ayırmaya çalışır. Çocuk, bu konuşmayı tesadüfen duyar ve derinden sarsılır. O gece köşkten ayrılma kararı alır, fakat annesinin ziyareti nedeniyle birkaç gün daha orada kalır.

Dr. Ragıp ve annesi yemeğe geldiğinde, çocuk onların görüşlerine karşı çıkar ve paşayla arası açılmıştır.

Bir dizi talihsiz olay, çocuğun moralini altüst eder ve hastalığı iyileşmek üzereyken tekrar kötüleşir. Dizindeki veremin ciğerlere sıçrama riski olduğundan, ameliyatla bacağının dizden kesilmesi gündeme gelir.

Çocuk, ameliyat için Dokuzuncu Hariciye Koğuşuna yatırılır. Doktorların çabası sayesinde bacağı kesilmekten kurtulur ancak biraz kısalır. Hastalığı ise tamamen iyileşir.

Hastaneden çıkış günü geldiğinde, Nüzhet’in Dr. Ragıp ile evlendiğini öğrenir.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Romanı Karakterleri

 • Genç Delikanlı: On beş yaşında, bacağında yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle zorluklarla mücadele eden bir gencin hikayesidir. Sevgilisi Nüzhet’e olan duyguları, bacağının sağlığına kavuşması için gereken ameliyatlarla daha da karmaşık hale gelir.
 • Paşa: Genç Delikanlının akrabası olup Nüzhet’in babasıdır.
 • Nüzhet: Paşa’nın kızı ve Genç Delikanlının çocukluk aşkıdır.
 • Dr.Ragıp ve Dr.Mithat: Sırasıyla Nüzhet’e talip olan genç ve ana karakterin tedavisiyle ilgilenerek onun bacağını kurtaran başarılı bir doktordur.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Romanı Konusu

Bu eser, kemik tüberkülozuna yakalanan15 yaşındaki bir çocuğun yaşam mücadelesini ve hayata sıkı sıkıya bağlanışını konu alır.

One Bilgi Kitap Özetleri

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Roman Sesli Kitap

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir