Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir?
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir?

7

Faruk Nafiz Çamlıbel Türk siyasetçi, şair ve öğretmendir. Beş heceli şairlerden biridir. En dikkate değer eseri Han Duvarları şiiridir. Behçet Kemal Çağlar’la birlikte On Yıl Marşı’nın sözlerini yazdı. Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde VIII., IX., X. ve XI. Dönem İstanbul’da millet vekili olarak çalıştı.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Hayatı

18 Mayıs 1898’de İstanbul’da doğdu. Babası Orman ve Maadin Bakanlığı memuru Süleyman Nazif Bey, annesi Fatma Ruhiye Hanım idi. İlk ve orta öğrenimini Bakırköy Rüştiyesi ve Hadika-i Meşveret İdadisi’nde aldı. Çocukken şiir yazmaya başladı. Yazara göre ilk şiiri “Saat” ile “Çocukların Dünyası”dır. Ve adlarında dergide yayımlandı.

Bir süre tıp okuduktan sonra ayrılarak gazeteciliğe başladı. 1917-1918 yıllarında Ati dergisinin yazı işleri bürosunda çalıştı. 1922 yılında gazete temsilcisi olarak Ankara’ya gitti.

1922 yılında Kayseri Lisesi’ne edebiyat öğretmenliğine atandı. Kayseri gezisini “Han Duvarları” adlı uzun şiirinde anlatmıştır. Şiirini Osmanzade Hamdi Bey‘e ithaf etti. Kayseri’de kaldığı iki yıl boyunca Milli Mücadele’nin atmosferini çok yakından hissetti. Ve geleceğin ünlü şairi Behçet Kemal (Çağlar), Kayseri Lisesi’nde onun öğrencisi oldu. Şair ayrıca Kayseri Lisesi marşını da yazmıştır. 1924 yılında Ankara Erkek Öğretmen Okulu’nda edebiyat öğretmeni oldu; Daha sonra Ankara Kız Lisesi’nde öğretmen olarak çalıştı. Ankara Kız Lisesi’nde güfteyide o yazdı. 1932’li yıllara kadar oturduğu Ankara’da Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etti. Yıllar 1924’ü gösterdiğinde “Çoban Çeşmesi“, 1928 yıllarına gelindiğinde “Sudaki Halkalar” kitaplarını yayımladı.

1928 yılında MEB Mustafa Necati başkanlığındaki “Şark Vilâyetlerini Tedkik Heyeti”ne katılarak Erzincan, Sivas, Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, vilayetlerini ziyaret ettikten sonra Kastamonu’yu da görmüş oldu. Daha sonra bu gezi onun edebiyat hayatında bir dönüm noktası oldu. Memleket şiirleri yazmaya başladı. 1931 yılında Ankara Kız Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Azize Hanım ile evlendi. Evliliklerinden İsmet ve Yeliz isimlerinde iki çocuğu oldu. 1932-1946 yılları arasında İstanbul’da edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Vefa, Kabataş Lisesi ve Amerikan Kız Koleji’nde edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. 1933’de Behçet Kemal Çağlar ile Onuncu Yıl Marşı’nın sözlerini yazdı.

Siyasi Hayatı ve Cezaevi Yılları

Ankara ve İstanbul’daki öğretmenlik yıllarında çeşitli dergi ve gazetelerde şiir ve fıkraları yayımlandı. Mizah dergilerinde “Deli Ozan” ile “Çamdeviren” takma adlarıyla mizahi manzume örnekleri yazdı. 1946 yılında siyasete girdi ve 1946-1960 yılları arasında İstanbul Demokrat Partisi’ni temsilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne görevine başladı.

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra tüm milletvekilleriyle kısa bir süre Yassıada’da, ardından Celâl Bayar ile diğer DP’li milletvekilleriyle birlikte Kayseri kapalı cezaevinde tutuldu. 16 ay sonunda beraat etti ve serbest bırakıldı.
Serbest bırakıldıktan sonra siyasete dönmek gibi bir düşüncesi olmadı. Sonuçta son birkaç yılını Arnavutköy’deki evinde geçiren yazar, kendisinin ve arkadaşlarının Yassı ada’da yaşadığı zulmü “Zindan Duvarları” şiiriyle anlattı ve şiiri kitap olarak yayınladı. Eşinin Akdeniz’de ani ölümü üzerine 8 Kasım 1973’te Kaş-Fethiye arasındaki Samsun vapurunda yolculuk yaparken hayatını kaybetti. Daha sonra Faruk Nafiz’in Cenazesi 11 Kasım 1973’te Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Ayrıca Faruk Nafiz Çamlıbel’in adını verdiği müze, öğretmenlik yaptığı Kabataş Lisesi‘nde 2005 yılında faaliyete girdi.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Edebi Kişiliği

İlk soru Faruk Nafiz Çamlıbel hangi hece ölçüsünü kullanmıştır ? Sorunda alacağımız cevap Aruz ölçüsüyle ilk şiirini yazdı daha sonrasında hece ölçüsü ile devam etti olacaktır. Cenap Şahabettin ve Yahya Kemal’den etkilendiğini görüyoruz. Edebiyat-ı Umumiye dergisinde yazdığı “Şarkın Sultanları” adlı şiiri onun edebiyat dünyasında yerleşmesini sağlayan ilk eseridir. Aruz’la birlikte yazdığı şiirleri 1918’de “Şarkın Sultanları”,1919’da”Dinle Neyden” ve “Gönülden Gönüle” adlı kitaplarında bir araya getirdi. Daha sonra Aruz ölçüsünden uzaklaşarak hece ölçüsünü benimsemiş ve Türk dilinin sadeleştirilmesi, yabancı kelime ve kalıplardan uzaklaşma fikrini benimsemiştir. Özellikle 7+7 kalıbı şiirdeki kelimelere ses kattı. Başka bir deyişle Milli edebiyatın oluşturulmasını ve geliştirmeyi kendisine misyon edindi. Böylece Türk edebiyat tarihinin Enis Behiç Kor yürek, Halit Fahri Ozansoy, Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon’la birlikte “Beş Heceliler” inden biri olarak tanınmıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel Sanat şiiri yeni bir bakış açısıdır ve ilk yurt sever şiir olduğu söylenmektedir. Bundan dolayı Batı etkilerine kapalı, Türk halk şiirine açıktır.

Çamlıbel Şiirlerinin Konusu ve İşleyişi

Şiirlerinde ele aldığı ana temalar aşk, şehvet, doğa, ölüm, kahramanlık ve tutkudur. 1918’den 1930’a kadar edebiyat dünyasının tek büyük romantik şairidir. Bundan dolayı Duygu ve mantığı birleştiren, aşk, hakikat ve hayat temalarını işleyen şiirleriyle ünlendi. “Yolcu ile Arabacı” adlı şiirinde yolcuları ruha, sürücüyü ise bedene benzetme gibi başarılı benzetmeleriyle ünlüdür. Şiirin yanı sıra ülkesine ve ulusa olan sevgiyi anlatan ya da gerçek dünyayı konu alan oyunlar yazdı. Ayrıca Sözleri Cemal Reşit Bey tarafından 1933 yılında Kayseri Lisesi öğrencisi Behçet Kemal ile birlikte yazılmıştır. Böylelikle Marş, devletin kuruluşunun onuncu yılı anısına yazılmıştır. Daha sonra Yıl dönümünü kutlamak için düzenlenen ulusal yarışmayı kazandı. Ek olarak Yazarın tek romanı 1936 yılında basılan Yıldız Yağmuru ‘dur. Ayrıca Bu kitapta şair Şukufe Nihal Hanım’a olan aşkından söz ettiği görülmektedir.

Faruk Nafiz Çamlıbel Eserleri
Faruk Nafiz Çamlıbel Eserleri

İlk önce Faruk Nafiz Çamlıbel Şiirleri

 • Şarkın Sultanları
 • Gönülden Gönüle
 • Dinle Neyden
 • Çoban Çeşmesi
 • Suda Halkalar
 • Bir Ömür Böyle Geçti
 • Elimle Seçtiklerim
 • Akarsu
 • Tatlı Sert
 • Akıncı Türküler
 • Heyecan ve Sükun
 • Zindan Duvarları
 • Han Duvarları

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Oyunları Nelerdir?

 • Canavar 
 • Özyurt
 • Akın 
 • Kahraman
 • Yayla Kartalı

Nafiz Çamlıbel’in Romanları Nelerdir?

 • Yıldız Yağmuru
 • Ayşe’nin Doktoru

Bu konudan sonra ülkemizde Satranç romanı ile tanınan Stefan Zweig Kimdir yazımıza bakabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. Ödevim için çok yardımcı oldu teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir