igfxtray.exe Nedir? Virüs Mü Bulaştı?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

igfxtray.exe Nedir? Virüs Mü Bulaştı?

1

Birçok Windows kullanıcısı igfxTray.exe ile karşılaştıktan sonra, bu konu hakkında bilgi edinme ihtiyacı duyar. Bu yazımızda, konuyu detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Eğer bilgisayarınızı oyun, araştırma veya iş amacıyla kullanıyorsanız ve teknik konular hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, görev yöneticisinde rastlantı sonucu igfxTray exe ile karşılaşmanız neticesinde aklınıza ‘igfxTray.exe nedir?‘ gibi sorular gelebilmektedir.

Yazımızda igfxTray hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt vererek, bu dosyanın güvenli olup olmadığına dair bilgiler sunacağız.

igfxTray.exe Nedir?

Bu dosya, Intel® Common User Interface’ın bir parçası olup, Intel Corporation tarafından sağlanmaktadır.

Bu exe dosyası, Intel ve nVidia ekran kartları için tasarlandığı için Windows sürücüleriyle birlikte gelen GMA tarafından yüklenmektedir. Kullanıcılara, ekran ve grafik ayarlarını değiştirebilme olanağı sağlar ve bildirim alanında bir simge ile gösterilmektedir. Ayrıca bu simgeye tıklayarak grafik ayarlarına erişebilirsiniz.

igfxTray exe işlemini görev yöneticisinde de bulabilirsiniz. Bunun için görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisini seçebilmekte veya Control + Shift + Escape kısayolunu kullanabilirsiniz. İşlemler bölümünde, adı geçen işlemi göreceksiniz.

Dosyanın varsayılan konumu “C:\Windows\System32” olup, bu dosya bir Windows sistem dosyası değil. Ancak Microsoft tarafından imzalanmış bir dosyadır.

igfxTray.exe Virüs mü?

igfxTray.exe dosyası tipik olarak güvenli kabul edilmekle birlikte; ancak, kötü niyetli yazılımlar bazen bu ismi kullanarak sisteminize izinsiz şekilde erişebilmektedir. Bu durum, igfxTray.exe sürecinin kötü amaçlı yazılım tarafından taklit edilebileceğini göstermektedir.

Bilgisayar korsanları bu yöntemi tercih etmelerinin temel sebebi, bilgisayar kullanıcılarının bu dosyayı tanımasını ve aynı zamanda bulmasını güçleştirmektir. İlk incelemelerde bu dosya güvenli ve bilgisayarınız için önemli bir işlevi yerine getiriyor gibi görünebilmektedir. Kullanıcılar, yüzeysel bir araştırma sonrasında, genellikle bu sonuca varırlar.

Bilgisayar korsanları, kullanıcıların bu süreci güvenli olarak algıladıklarını ve dolayısıyla üzerinde daha fazla durmayacaklarını öngörerek, bu gizleme yöntemini kullanmayı tercih ederler. Bu nedenle, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak adına, sürecin güvenilir olup olmadığı konusunda emin olmanız büyük önem taşır.

Orijinal igfxTray.exe Dosyasını Doğrulama Adımları

 1. Görev Yöneticisi’ni açın.
 2. igfxTray sürecini bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 3. “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 4. “Genel” sekmesine gidin.
 5. Konum alanında “C:\Windows\System32” yolunun bulunup bulunmadığını kontrol edin.
 6. “Dijital İmzalar” sekmesine geçiş yapın ve mevcut imzaları inceleyin.
 7. İmzalardan herhangi birini seçerek “Ayrıntılar” sekmesine tıklayın.

Eğer herhangi şüpheli bir durumla karşılaşmazsanız. Bu sürecin muhtemelen güvenli olduğunu ve bilgisayarınıza zarar vermeyeceğini kabul edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Bilgisayardaki Disk MBR mi GPT mi Öğrenme?

Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra hala şüpheleriniz varsa, tam sistem taraması için güvenilir bir antivirüs programı kullanın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir