Joseph Wilson Swan Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Joseph Wilson Swan Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

2

Joseph Wilson Swan (d. 31 Ekim 1828 – ö. 27 Mayıs 1914), ünlü bir İngiliz fizikçi ve kimyager olarak tarihe geçmiştir.

Joseph Wilson Swan Hayatı ve Çalışmaları

Joseph Wilson Swan, 31 Ekim 1828’de Sunderland, Newcastle yakınlarında dünyaya geldi. Yaşamının son günlerini ise 27 Mayıs 1914’te Londra’nın güneyinde, Warlingham’da tamamladı. Maddi sıkıntılar nedeniyle ailesi zor günler geçirince, Swan 14 yaşında eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra eczacı çıraklığına başladı. Bir süre sonra Newcastle’da bir firmada fotoğraf levhaları üretmeye başladı. Daha sonra bu firmanın ortağı oldu. Burada, fotoğraf levhalarıyla ilgili birçok buluşa imza attı. Zamanla başarılı bir iş insanı haline geldi. Swan, özellikle karbon filamanlı elektrik ampulünü geliştirerek tanınmıştır. 1894 yılında Royal Society’nin üyesi seçilen Swan’a, 1904 yılında ‘Sir’ unvanı verilmiştir.

Swan’ın fotoğrafçılık alanındaki önemli buluşları arasında, fotoğraf levhalarına ışığa duyarlı maddeyi sıvama için kullanılan kolodyumun yönetimi geliştirilmesi (1856), kuru fotoğraf levhası (1872) ve gümüş bromürlü fotoğraf kağıdı (1871) bulunmaktadır. Bu buluşlar, günümüz fotoğraf filmine ulaşmamızda önemli adımlar olarak kabul edilmektedir.

Karbon filamanlı elektrik ampulüne olan asıl ününü borçlu olan Swan, ilk denemelerine 1848 yılında başladı. Ancak teknolojik sınırlamalar nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. 1870’lerin vakum pompaları ve elektrik üretimi konusundaki gelişmeler sayesinde Swan çalışmalarına devam edebilmiştir. 18 Aralık 1878’de karbon filamanlı ampulünü sergiledi. Edison da platin filamanlı denemelerden sonra karbon filamana geçiş yaptı. Daha kullanışlı bir ampul geliştirdi.

İlginizi Çekebilir: Mehmet Rauf Kimdir? (1875-1931)

Swan ve Edison arasındaki patent mücadelesi, 1883’te Edison-Swan Elektrik Şirketi’nin (Ediswan) kurulmasıyla sona erdi. İşbirliği sayesinde, nitroselülozlu asetik asit ve aynı zamanda viskozlu yapay ipek üretimi için önemli olan yeni bir filaman yapma yöntemi geliştirdiler.

Joseph Wilson Swan Ölümü

Sir Joseph Swan’ın yaşamı, gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde pek çok bilim insanı ve kuruluşun dikkatini çekti. 1894 yılında Royal Society üyeliğine seçildi ve 1898 – 1899 yıllarında Kimya Endüstrisi Derneği’nde Enstitü Başkanlığı yaptı. Ayrıca o yıl içinde onursal dereceye layık görülmüştür. Pratik hayattaki başarıları ona akademik çevrelerde de saygınlık kazandırdı. 1904’te Durham Üniversitesi tarafından ‘sir’ unvanıyla onurlandırıldı. 27 Mayıs 1914’te Warlingham’da hayatını kaybetti.

Joseph Wilson Swan İcatları

 • Ampul
 • Kuru fotoğraf tabakası
 • Bromür kağıdı

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir