KADES Uygulaması Nedir, KADES Nasıl Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

KADES Uygulaması Nedir, KADES Nasıl Kullanılır?

2

Hizmet verdiğimiz çağda, kadınların güvenliği ne yazık ki hala en önemli gündemlerden biri. Kamu alanlarında, evde, ilişkilerde maruz kalınan şiddet ve tacize karşı önlem almak, kadınların kendilerini güvende hissetmeleri son derece önemlidir. İşte bu noktada, teknoloji hayat kurtarıcı bir rol üstlendi. KADES, yani Kadın Destek Uygulaması, tam da bu amaçla geliştirilmiş resmi bir mobil uygulamadır.

KADES Nedir?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, kadınların ve çocukların güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan bir mobil uygulamadır. Şiddet veya taciz tehlikesi altında hisseden kadınlar, KADES uygulaması sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde yetkililere ulaşabilmektedir.

KADES Neden Oluşturuldu?

Türkiye’de kadınların maruz kaldığı şiddetin önlenmesi ve acil durumlarda hızlı müdahale sağlanması amacıyla hayata geçirilen KADES, teknolojinin güvenlik için kullanılmasının başarılı bir örneğidir.

KADES Uygulaması Kimler İçin?

18 yaş ve üzeri tüm kadınlar tarafından kullanımına açıktır. Aynı zamanda, şiddet veya taciz mağduru çocukların yakınları da uygulama aracılığıyla ihbarda bulunabilirsiniz.

KADES Uygulaması Ne İşe Yarar?

kadınların kendilerini güvende hissetmeleri ve acil durumlarda hızlı bir şekilde yardım alabilmeleri için geliştirilmiştir. KADES’in temel fonksiyonları şunlardır:

 • Acil Durum İhbarı

Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri acil durum ihbarıdır. Şiddet veya taciz tehlikesi altında hisseden kadınlar, telefonlarının kilit ekranında bulunan pembe renkli KADES butonuna basarak ya da uygulama içerisindeki “Yardım İste” seçeneğini kullanarak ihbarda bulunabilirler.

 • Konum Paylaşımı

İhbar anında KADES’in uygulaması kullanıcının konum bilgisini otomatik olarak yetkililere iletir. Bu sayede polis ekipleri, acil durumdaki kadına en kısa sürede ulaşır.

 • İhbar Sonrası Takip Süreci

İhbarın alınmasıyla birlikte en yakın kolluk kuvveti birimi olay yerine yönlendirir. Aynı zamanda, ihbarı yapan kişi ile irtibat kurar. Gerekli durumlarda psikolojik destek ve danışmanlık hizmeti de temin verilmesini sağlar.

KADES Uygulaması Nasıl Kullanılır?

KADES’in uygulaması sayesinde kendinizi güvende hissetmenizi sağlamak için uygulamayı telefonunuza indirmelisiniz. Sonrasında gerekli izinleri vermeniz yeterlidir.

KADES Nasıl İndiririz

KADES uygulamasını akıllı cep telefonunuza Google Play Store veya App Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra basit bir kayıt işlemi yapmanız gerekmektedir.

KADES’in Kullanım Alanları

Uygulama yalnızca şiddet veya taciz anında değil, şiddet tehlikesi sezdiğiniz durumlarda da kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Örneğin, tehdit edildiğiniz bir ortamda bulunuyorsanız veya kendinizi güvende hissetmiyorsanız, Uygulama aracılığıyla yardım isteyebilirsiniz.

 • Yardım Butonu ile Acil İhbar

KADES uygulamasının ana ekranında bulunan büyük pembe renkli buton acil yardım butonudur. Bu butona bastığınızda, konum bilgileriniz otomatik olarak yetkililere iletilerek size en yakın ekipler olay yerine yönlenmesi sağlanır.

 • Sessiz İhbar Özelliği

KADES’in önemli özelliklerinden biri de sessiz ihbar seçeneğidir. Telefonunuzu sessize almak zorunda kaldığınız veya kimseye haber vermeden yardım istemek istediğiniz durumlarda, sessiz ihbar özelliğini kullanabilirsiniz. Sessiz ihbar etkinleştirildiğinde, telefonunuz titreşim vermeyecek ve herhangi bir ses çıkarmayacaktır. Ancak arka planda konum bilgileriniz yine yetkililere iletilecektir.

KADES Uygulaması ile İlgili Önemli Noktalar

KADES uygulamasını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

 • Kimlik Gizliliği

Uygulama kullanarak yapılan tüm ihbarlar gizli tutulmaktadır. İhbarı yapan kişinin kimliği hiçbir şekilde ifşa edilmemektedir.

 • KADES Yalnızca Telefon mu Gerektiriyor?

KADES uygulamasını kullanmak için akıllı cep telefonuna sahip olmak şart değildir. Uygulama üzerinden yapılan ihbarlar, 155 Polis İmdat hattına da ulaşır. Ancak konum paylaşımı gibi bazı özelliklerden faydalanabilmek için akıllı cep telefonu kullanımı daha avantajlıdır.

KADES uygulamasını kullanmak ücretli mi?

Hayır, KADES uygulaması tamamen ücretsizdir. İndirme, kayıt işlemi ve kullanım sırasında herhangi bir ücret talep etmeyeceğini bilmelisiniz.

KADES uygulaması yalnızca şiddet anında mı kullanılabilir?

Hayır, KADES uygulaması şiddet tehlikesi hissettiğiniz durumlarda da kullanabilirsiniz. Kendinizi güvende hissetmediğiniz her an uygulama aracılığıyla yardım isteyebilirsiniz.

KADES uygulamasını kullanırken konum bilgilerimi paylaşmak zorunda mıyım?

Acil durum ihbarı gerçekleştirirken konum bilgilerinizin paylaşılması hayat kurtarıcı olacağını unutmayın. Ancak konum paylaşımı zorunlu değildir. İsterseniz konum paylaşmadan da ihbarda bulunabilirsiniz.

KADES uygulaması dışında 155’i arayabilir miyim?

Elbette. KADES uygulaması acil yardımı hızlandırmak için geliştirilmiş bir araçtır. Fakat uygulamayı kullanamadığınız durumlarda her zaman 155 Polis İmdat hattını arayarak yardım isteyebilirsiniz.

KADES uygulaması şiddetten korunmak için yeterli mi?

KADES uygulaması şiddetten korunmak için tek başına yeterli olmayabilir. Ancak acil durumlarda yardım almak için etkili bir araçtır. Şiddet mağduruysanız veya şiddete maruz kalma riski taşıyorsanız, mutlaka ilgili kurumlardan psikolojik destek ve danışmanlık hizmeti almalısınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir