Mai ve Siyah Roman Özeti
 1. Anasayfa
 2. Kitap Özetleri

Mai ve Siyah Roman Özeti

1

“Mai ve Siyah”, ağır ve karmaşık bir dil kullanımına sahip olmasına karşın, tatlı rüyalarla acı gerçeklerin bir arada işlendiği bir eserdir. Halit Ziya Uşaklıgil kaleminden çıkan bu roman, ilk defa 1896 yılında, Servet-i Fünun dergisinde resimli bir şekilde okuyucuyla buluşmuştur. Dilin sadeleştirilmesi sürecinin önem kazanmasıyla beraber, eserin dili yazarı tarafından basitleştirilmiştir. Roman, çevre tasvirleri ve karakter analizleriyle dikkat çekici bir başarı göstermektedir. Mai ve Siyah roman özeti ve Mai ve Siyah romanı kısa özeti, Halit Ziya Uşaklıgil’in en çok bilnen romanlarından biridir. Her devirde en çok okunanalar arasındadır. O zaman Mai ve Siyah roman özeti kısmına geçelim.

Mai ve Siyah Romanı Kısa Özeti

Ahmet Cemil, Mülkiye Mektebi’nin son sınıfına geçtiği yıl babasını kaybeder. Ev, annesi ve kız kardeşi üzerindeki tüm yük onun omuzlarına kalır. Bu durum, tüm hayallerini suya düşürür; çünkü o, çalışmalarını şiire yoğunlaştırmayı ve edebiyatımıza yeni bir yön ve yöntem kazandırmayı arzulamaktadır. Babasının vefatı, bu düşüncelerini sekteye uğratır. İyi derecede Fransızca bilen Ahmet Cemil, evin geçimini sağlamak için kitap çevirileri yapar. Ayrıca, zengin ailelerin dayanılmaz, şımarık çocuklarına özel dersler vermektedir.

Edebiyata olan ilgisi sayesinde arkadaşları ona, roman çevirmeni arayan “Mir’at-ı Şuun” gazetesine başvurmasını önerirler. Gazeteye katılan Ahmet Cemil, aynı zamanda okulunu da bitirir. Gazetecilik çevrelerinde görüşleriyle tanınıp sevilen bir kişi haline gelmiştir.

Ahmet Cemil’in iki önemli arzusu vardır: Birincisi, kardeşi İkbal’i iyi biriyle evlendirerek ona mutlu bir yuva kurmak; ikincisi ise arkadaşının kız kardeşi Lamia ile evlenmektir. Lamia’ya olan aşkını kimse bilmiyor ama o, onu sevmektedir.

Ahmet Cemil’in başka bir düşüncesi ise, yıllardır çalıştığı eserini tamamlayarak ün ve para kazanmaktır. Çalıştığı gazetenin sahibi ölünce, yerine oğlu Vehbi Efendi geçer. İçki düşkünü, kaba ve bencil olan Vehbi Efendi, Ahmet Cemil’in kardeşi İkbal ile evlendiler. İkbal, kocası tarafından şiddet gördüğü bir dönemde hamileyken çocuğunu kaybeder ve bu durumdan ötürü hastalanarak, gösterilen tüm çabalara rağmen kurtarılamaz ve hayatını kaybeder.

Ahmet Cemil, Vehbi Efendi tarafından işten çıkarıldıktan sonra, maddi durumunu düzeltip Lamia ile evlenebileceğini düşler. Ancak Lamia’nın ağabeyi, Ahmet Cemil’e kız kardeşlerinin bir kurmay subayla nişanlandıklarını söyler.

Kardeşini kaybeden ve sevdiği kız başkasına verilen Ahmet Cemil, üzerinde çalıştığı edebi eserin bazı yazarlar tarafından acımasızca eleştirilmesi üzerine, umut bağladığı bu eseri parçalar ve onu sobada yakar. Artık onun için sadece annesi kalmıştır. İstanbul’u terk etmeye karar verir ve siyah bir gecede kaymakamlık göreviyle İstanbul’dan ayrılmıştır. Yıldızlı, mavimsi bir gecede kurulan tüm hayaller, siyah ve yıldızsız bir gecede son bulur.

Mai ve Siyah Romanın Yazarı

Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınmıştır.

Mai ve Siyah Romanı Ana Fikri

Hayatın zorluklarıyla mücadele etmek gerekir; hayaller ile gerçekler arasındaki farkı bilerek hareket etmeliyiz.

Roman Karakterleri

 • Ahmet CEMİL: Lise hayatı başarılı geçerken, son sınıfta babasını kaybedince erken yaşta hayat mücadelesine atılır. Şiir alanında yenilik yapma amacı, babasının vefatıyla sekteye uğrar. Hayalleri peşinde bir gençtir ancak kız kardeşi İkbal ve sonra yakın dostu Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşi Lamia’nın evlenmesiyle hayalleri suya düşer.
 • Hüseyin NAZMİ: Ahmet Cemil’in yakın dostudur ve o da şiire büyük ilgi duyar. İkbal’in ağabeyidir.
 • İkbal: Ahmet Cemil’in kız kardeşidir. Babalarının ölümü sonrası annesi ve ağabeyiyle olan bağlılığı daha da artar.
 • Lamia: Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşidir. Ahmet Cemil’in kendisine duyduğu aşktan habersiz, güzel ve çekici bir genç kadındır.

One Bilgi Kitap Özetleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Eylül romanı neyi anlatıyor? Romanın ana karakterleri kimlerdir? Bu karakterler arasındaki ilişkiler nasıl? Romanda hangi temalar işleniyor? Eylül romanı hangi akımın ürünüdür? Eylül roman Özeti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir