Makro Mouse Nedir ve Kullanım Alanları
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Makro Mouse Nedir ve Kullanım Alanları

0

Makro mouse nedir ve nasıl iş görür diye merak ediyor musunuz? Bu makaleyle, aklınızdaki tüm soruları gideriyoruz.

Makro mouse, özellikle yoğun olarak bilgisayar kullanan kişiler tarafından sıkça sorulan bir konudur. Oyun oynayanlardan grafik tasarımcılara veya herhangi bir bilgisayar işiyle uğraşanlara kadar, birçok işlemi zamandan tasarruf ederek hızla yapmanıza olanak tanıyan makro özelliğine dair bilgileri öğrenmek istersiniz.

Okumayı tamamladığınızda, makronun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve hangi amaçlarla kullanılabileceğini daha iyi anlamış olacak ve makro hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmiş olacaksınız.

Makro Mouse Tanımı

Makro mouse, kullanıcılarına tek bir tıkla birçok görevi yerine getirme imkanı sağlayan özel bir fare türüdür. Bu fareler, standart farelerin aksine, ekstra tuşlara sahiptir. Temel sol, sağ ve orta tekerlek tuşlarının yanı sıra, daha fazla tuş bulunmaktadır.

Ekstra tuşlar, yan ve üst taraflarda konumlandırılmıştır. Bu tuşların sayısı ne kadar fazlaysa, kullanıcıların tek bir dokunuşla yapabilecekleri işlem sayısı da o kadar artar. Kullanıcılar, bu özelleştirilebilirken farelerle, her bir tuşa farklı bir işlev atayabilirler. Bu, standart farelere göre daha geniş özelleştirme seçenekleri sunar.

Makro Mouse’un Avantajları

Klavyeye başvurmadan işlemleri tek dokunuşla yapma imkanı sunan makro mouse, özellikle oyuncular için fark yaratır. Örneğin, Counter-Strike: Global Offensive oyununda, farenizin belli bir tuşuna kan temizleme kodu atayabilirsiniz. Oyun sırasındaki kan izlerini pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kan lekelerinin, bilhassa yeterli donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda, oyunun FPS değerini düşürebileceğini göz önünde bulundurarak, oyuncuların bu lekeleri düzenli olarak temizlemesi gerekir. Kodu her seferinde konsolda manual olarak girmek yerine. Kontrolünüzün ucunda olan bir tuşa basarak kanları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Bu özellik, sadece Counter-Strike: Global Offensive için değil, diğer oyunlar için de kullanılabilmektedir. Hatta genel bilgisayar kullanımında da faydalıdır. Örneğin, fare tuşlarından birine çift tıklama işlevi atanabilmektedir. Bu özellik, normal bir tıklamayla iki kez tıklama efekti yaratarak hızlı tıklama gerektiren durumlarda kullanışlıdır.

İlginizi çekebilir; Chrome Yavaş Çalışıyor, Hızlandırma Yöntemleri

Her ne kadar daha çok oyuncuların tercih ettiği bir mouse tipi olarak görülse de. Standart kullanıcılar için de pek çok avantaj sunar.

Makro Mause İle İlgili Videolar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir