Mihri Müşfik Hanım Kimdir? Hayatı ve Eserleri
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Mihri Müşfik Hanım Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0

Mihri Müşfik Hanım Kimdir? Türk sanat tarihi, Cumhuriyet döneminin başlangıcıyla birlikte, Mustafa Kemal Atatürk’ün de büyük teşviki ile önemli bir dönüşüm yaşamıştır. Bu dönem, sanatın ve sanatçıların toplumsal statü kazandığı bir dönemdir. Ayrıca kadınların ise hem toplumsal hem de siyasal alanda önemli haklara kavuşmuştur.

Tüm dünya bu dönüşümlere tanıklık ederken, Türkiye kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Bu, sosyal değişimin yanı sıra kültürel ve aynı zamanda sanatsal patlamaya da zemin hazırladı.

İşte bu kesintisiz dönüşüm atmosferinde, Mihri Müşfik gibi sanatçılar parlamaya başladı. O, Türkiye’nin ilk kadın ressamı olarak, hem cinsiyet eşitliği hem de sanata yön veren biri haline geldi.

Hayatına, sanatına ve o dönemi şekillendiren bakış açısına odaklanıyor. Sanat yoluyla toplumsal cinsiyet normlarını aşmıştır. Türk sanatına kalıcı eserler bırakan bir sanatçının hikayesini sunmayı amaçlıyoruz.

Mihri Müşfik Hanım Hayatı 

1886 yılında İstanbul’da doğan Mihri Müşfik Hanım, ünlü hekim Dr. Çerkez Ahmet Rasim Paşa’nın kızıdır. Askeri Tıbbiye’de önemli bir pozisyonda görev yapan babasının desteğiyle, Mihri Müşfik, sanata olan ilgisini geliştirecek nitelikli bir eğitim aldı. Edebiyat, müzik ve özellikle resim konularında yoğun bir ilgi gösterdi. Avrupai bir eğitim süreci geçiren Mihri Müşfik, resim yeteneğini Sultan II. Abdülhamit’e sunduğu bir eser ile ispatladı. Bu gelişme üzerine sarayın önde gelen sanatçılarından Zonaro’nun öğrencisi oldu ve ondan sanat eğitimi aldı. Mihri Müşfik Hanım, böylece ülkemizde çağdaş resim sanatlarına ilgi duyan ve bu alanda öncülük eden ilk kadın sanatçı olarak tarih sahnesindeki yerini aldı.

Entelektüel birikimi ve sanata olan tutkusuyla 17 yaşında, bir müzik dinletisinde tanıştığı İtalyan kökenli bir müzik şefinin daveti üzerine Roma’ya gitti. Bu kararıyla hayatının yeni bir evresine adım attı. Burada sanatsal bilgi ve becerilerini daha da ileriye taşıma fırsatı buldu.

Roma’dan sonra Paris’e geçti ve sanatsal gelişimini burada sürdürdü. 1913 yılında bir davette Osmanlı Devleti Maliye Nazırı Cavit Bey ile tanıştığı zamanda, Türkiye’de kadınların sanat eğitimi alabilmesi için önemli adımlar atmaya başladı.

Maliye Nazırı’nın tavsiyesi üzerine, İstanbul’da açılacak olan kız eğitim kurumlarından biri olan Dârülmuallimat’a (Kız Öğretmen Okulu) resim öğretmeni olarak atandı. Burada ve sonrasında kurulacak İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nde (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin öncüsü) kız öğrencilere sanat eğitimi verilmesinin öncüsü oldu.

Mihri Müşfik Hanım’ın çabaları sayesinde, kız öğrenciler modern sanat eğitimi alma fırsatı buldu. Sanayi-i Nefise Mektebi’nin yöneticisi olarak, birçok kadın sanatçının yetişmesini sağladı. Öğrencilerini açık hava resim yapmaya ve modelden çalışmaya teşvik etti.

Bu dönemde öğrencileri arasında Fahrünnisa Zeyd, Nazlı Ecevit ve Aliye Berger gibi önemli isimler vardı. Öğrencilerinin teşvikiyle kadın ressamlar, ilk kez toplu bir sergi açma başarısını gösterdi.

İlk Türk Kadın Ressam, Mihri Müşfik Hanım

1922 yılında tekrar Avrupa’ya dönen Mihri Müşfik, sanatçı olarak katkıları ve kadınların sanata erişiminde oynadığı öncü rolle tanınmıştır. Türk resim sanatı tarihinde “İlk Türk Kadın Ressam” olarak anılan Mihri Müşfik Hanımdır. Sanatının yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği adına verdiği mücadele ile de ön plana çıktı.

Mihri Müşfik Hanım’ın Ölümü

Yaşamının son yıllarını Amerika’da geçiren sanatçı, birçok zorlukla karşılaşmasına rağmen sanata olan katkıları unutulmamıştır. Ne yazık ki, 1954 yılında vefat etti. Mirasını sürdürecek bir yakını olmadığı için kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Mihri Müşfik Hanım’ın Sanat Anlayışı 

Hayatını özgürlükçü bir ruhla, yalnızca bir yere bağlı kalmadan sürdürmüş bir sanatçıydı. Türkiye’de çağdaş resim sanatının öncülerinden olan ilk kadın ressamdır. Geleneksel kalıpların dışında bir sanat anlayışına sahipti. Karakteristik olarak dışavurumcu bir üsluba sahiptir. Portre çalışmaları ve gravürler yaparak bu alandaki ustalığını kanıtlamıştır

Portre alanındaki çalışmalarında genellikle tanınan kişilikleri konu almıştır. Aralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu önemli isimlerin portrelerini çizmiştir.

Hayatının bir döneminde, Edebiyât-ı Cedîdeciler tarafından kaleme alınan şiirleri, kendi benzersiz ressam diliyle tuvale aktarmıştır. Aynı zamanda bu edebi grup içerisinde yer alan şairlerin portrelerini de çizmiştir. Bu grubun içinde, çocukluğundan itibaren resim sanatına duyduğu ilgiyle tanınan Tevfik Fikret de yer almakta, Aşiyan başta olmak üzere çeşitli eserler vermiştir. Tevfik Fikret, sanat eleştirmenlerinden tam anlamıyla onay alamasa da, hem resimleri hem de şiirleriyle Mihri Müşfik’in dikkatini çekmiştir. İki sanatçı da birbirlerinin eserlerine karşı derin bir hayranlık göstererek karşılıklı olarak birbirlerini beslemişlerdir

Tevfik Fikret’in pek çok eserini yaratan Mihri Müşfik, döneminin önde gelen sanatçılarından biriydi. Sanat tarihçilerine göre, bir süre için çalışma atölyesi olarak Tevfik Fikret’in Aşiyan’daki evi hizmet etmiştir. Avrupa eğitimli bir sanatçıdır. Kendi ülkesine derin bir saygı duymuştur. Türkiye’nin kültürel değerlerini ve kadınlarını desteklemiş bir tutum sergilemiştir. Bu, onu özellikle kadın sanatçıları ve öğrencileri desteklemiştir. Türk sanatına katkıda bulunan önemli bir figür haline getirmiştir.

Mihri Müşfik Hanım’ın Eserleri Nelerdir?

Mihri Müşfik Hanım’ın eserleri arasında, gravür ve portreler öne çıkar. Portre çalışmaları genellikle ünlü kişiliklere odaklanırken, sanatçının kadın portrelerine olan ilgisi de dikkat çekicidir. Sanata ve kadınlarında sanat yapma imkanına büyük önem vermiştir. Kendi deneyimlerinden beslenerek sanatını ifade etme konusunda özgün bir yol izlemiştir. Ekspresyonizm, Kübizm ve kısmen Empresyonizm gibi akımlardan da etkilendiği görülen eserleri, modern ve dinamik bir hayatın ürünleridir. Yaklaşık 150 eseriyle, Mihri Müşfik, sanatçı kimliğiyle tarihe geçen değerli bir isimdir. Mihri Müşfik’in eserleri arasında çeşitlilik göze çarpmaktadır. Bu eserler;

 • Mustafa Kemal Atatürk’ün portreleri
 • Naile Hanım
 • Genç Kadın Portresi
 • Yaşlı Kadın Portresi
 • Aynalı Gözde, Çingene
 • Peçeli Kadın, Tevfik Fikret Portresi
 • Ümit Yalçın Cahit Portresi
 • Sanatçının kendi otoportreleri gibi değerli çalışmaları kapsamaktadır.

Modern kadın sanatçı olarak Mihri Müşfik, özellikle kadın figürlerine eserlerinde sıkça yer vermiştir. Bu tercihiyle de Cumhuriyet yıllarına kadar var olan, kadınların toplumsal hayatta ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesi algısına dikkat çekmeyi amaçlamıştır.

İlginizi Çekebilir; Şeker Ahmet Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Müşfik’e göre kadınlar, toplumun her kesiminde ve alanında varlık göstermek istedikleri sürece bu hakka sahiptirler. Sanatçının bu yaklaşımı, eserlerinde kadınların sıklıkla konu edilmesiyle kadınların toplumsal hayatta daha görünür olmaları gerektiğinin bir yansıması olarak değerlendirilebilmektedir.

Mihri Müşfik Hanım Sanat Akımı Nedir?

Sanatının döneminin çağdaş resim akımlarını da takip ettiği görülen Mihri Müşfik Hanım’ın eserlerinde Kübizm ve Ekspresyonizm gibi akımların etkileri belirgindir.

Mihri Müşfik Hanım Videolu Anlatım

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir