Paul Karrer Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Paul Karrer Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

2

Paul Karrer (21 Nisan 1889 doğumlu – 18 Haziran 1971 ölüm tarihi), İsviçre asıllı bir organik kimyagerdir. Vitamine dair çalışmalarıyla tanınır. Karrer ve Walter Haworth,1937 yılında Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri olmuşlardır.

Paul Karrer Hayatı ve Çalışmaları

Paul Karrer ve Julie Lerch, Paul’un anne ve babasıdır. İsviçre vatandaşları olan bu ikili, çocuklarının erken eğitimine Wildegg ve Lenzburg yerlerinde bulunan Aarau dilbilgisi okulunda 1892’de başladı. 1908 yılında aile İsviçre’ye taşınmıştır.

Paul, Zürih Üniversitesi’nde Profesör Alfred Werner ile kimya eğitimi aldı. Doktora derecesini kazandı. 1911’de bu üniversitenin Kimya Enstitüsü’nde bir yıl asistanlık yaptı. Daha sonra, 1912 yılında, Frankfurt am Main’de bulunan Georg Speyer Haus’ta, kimyager olarak çalışmaya başladı. Paul Ehrlich’in de bulunduğu bu yerde altı yıl geçirdik. Sonra Zürih Üniversitesi’ne okuyucu olarak geri döndü. 1919’da ise burada Kimya Profesörü ve Kimya Enstitüsü Müdürü oldu.

Paul Karrer’in en önemli çalışmaları bitki pigmentleri ve sarı karotenoidler üzerinedir. Karotenoidlerin kimyasal yapısını aydınlattı. Bu maddelerin bazılarının hayvan vücudunda A vitamini öncüsü olan -karoten dönüştüğünü keşfetti. Bu çalışmalar ,1930 yılında A vitamininin yapısının belirlenmesine de ışık tuttu.

Bu keşfin ardından, Karrer C vitamini olarak bilinen askorbik asitin yapısını doğruladı. B2 vitamini ile E vitamini üzerine çalışmalar yaptı. Özellikle B2 vitamini olduğu düşünülen lactoflavinin, flavinlerin kompleks bir parçası olarak tanımlanması, kimya alanına önemli katkılarından biridir.

Paul Karrer Vitamin Araştırmaları

Profesör Karrer, organik kimya alanında, özellikle vitamin A, B2, C, E ve K, ko-enzimler, karotenoidler ve diğer bitki pigmentleri üzerine 1.000’den fazla bilimsel makale yayınladı. Ayrıca, kürar ve diğer alkaloidler, amino asitler, karbonhidratlar ve organik-arasenik bileşikleri üzerine çalıştı. Yazdığı “Lehrbuch der Organischen Chemie” (Organik Kimya Ders Kitabı) 13 kez basıldı. Birçok dili kapsayacak şekilde çevrildi. “Karotenoidler Üzerine” adlı monografisi de İngilizce dahil olmak üzere çeşitli dillere çevrilmiştir.

Karrer, 1955 yılında Zürih’te düzenlenen 14. Uluslararası Kimya Kongresi’nin başkanı oldu. Avrupa ve Amerika’daki birçok üniversiteden fahri doktor unvanları aldı. Ayrıca Marcel Benoist Ödülü ve Cannizzaro Ödülü gibi değerli ödüllerin sahibi oldu. Dünya çapında kimyasal ve biyokimyasal topluluğun tam, onursal, ilgili veya ortak üyesi olarak kabul edilmiştir.

Paul Karrer’in Akademik Üyelikleri

Karrer, Londra’daki Royal Society, Washington’daki Ulusal Bilim Akademisi, Stockholm Kraliyet Bilimler Akademisi, Roma’da National Academy, Belçika Kraliyet Akademisi. Hindistan Bilim Akademisi, Paris’teki Academie des Sciences ve Hollanda Kraliyet Bilimler Akademisi dahil olmak üzere, birçok önemli akademik kuruluşun üyesi oldu. Ayrıca, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hindistan ve Avusturya’daki Kimyasal Derneklerin de üyesidir.

İlginizi Çekebilir; Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Paul Karrer, 1914 yılında Helena Froelich ile evlendi ve bu evlilikten iki oğlu oldu.

Paul Karrer, 18 Haziran 1971 tarihinde vefat etti.

Kaynak: Nobel anlatım, Kimya 1922-1941, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1966

Videolu Anlatım

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir