Riskware Nedir? Nasıl Kaldırılır?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Riskware Nedir? Nasıl Kaldırılır?

1

Riskware, kullanıcıların farkında olmadan karşılaştığı ve kötü amaçlı yazılımlar gibi tehlike arz edebilen bir yazılım türüdür. Peki, bu Riskwareler nedir ve Riskwareler kaldırılır? Bu yazıda, sıkça sorulan bu sorulara cevap veriyoruz.

Riskware, kötücül yazılım olarak doğrudan sınıflandırılmamakla birlikte, zararlı yazılımlar kadar risk taşıyabilen yazılımlardır. Bu yazılımlar, güvenliğinizi tehdit edebilecek potansiyele sahip olabilmektedir.

İnterneti bilinçli kullanmak ve bu tür yazılımlara karşı önlem almak isteyen fakat başlangıç noktasını bilemeyenler için hazırladığımız bu rehber, yol gösterici olacaktır.

Riskware Nedir?

Riskware, kötü amaçlı yazılıma dönüşebileceği ve güvenlik için tehdit olması muhtemel normal yazılımlardır. Kullanıcıların bu tür yazılımları kötü niyetli yazılımlar kadar tehlikeli olmadan indirmesi mümkündür. Bu durum, yazılımlarda güvenlik açıklarının bulunması veya zararlı kod içermesi nedeniyle gerçekleşir.

Bu yazılımlar güvenilir gibi dursada, bu yüzden hangi yazılımlardan uzak durulması gerektiğini öğrenmek zor olabilmektedir. Riskli yazılımları nasıl belirleyeceğinizi ve temizleyeceğinizi öğrenmek, sizin ve kişisel verilerinizin güvende kalmasını sağlar.

Genel olarak, riskwareler çok yaygındır ve daha önce bunlardan birini farkında olmadan indirmiş olabilirsiniz. En sık karşılaşılan riskware türlerinden biri, güvenlik açıkları içeren yazılımlardır. Siber saldırganların hedefi olmanıza sebep güvenlik açıklarına sahip bu yazılımlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Riskware Nasıl Çalışır?

Riskware, malware’ın (kötü amaçlı yazılım) aksine her zaman kötü niyetle oluşturulmayabilirler. Aslında, bu yazılımlar yararlı amaçlar doğrultusunda geliştirilip kullanılabilmektedir. Ancak, kullanıcılarının etkinliklerini izleyerek veya gizlilik politikalarını ihlal ederek, kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atabilirler.

Bu tür yazılımlar, eğer hizmet koşullarını ya da uygulandıkları ülke yasalarını ihlal ediyorlarsa riskware sınıfına girer. Bunun sonucu olarak kullanıcı verilerini sızdırma riski taşıyabilirler. Bu nedenle, riskli bir yazılımın kötü niyetli bir yazılıma nasıl evrilebileceğini anlamak önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Adobe Fresco Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretli mi?

Sürecin başlangıcı, güvenli olduğu düşünülen bir yazılımın indirilmesiyle olur. Güvenilir görünen fakat aslında gizlilik politikalarını ihlal eden veya güvenlik açıklarına sahip olan yazılımlar, bazen resmi uygulama mağazalarından bile indirilebilmektedir. Bazı durumlarda, diğer yazılımların içinde yer alarak gelirler.

Yüklendikten sonra bu yazılımlar, kullanıcı etkinliklerini izlemeye başlar. Kullanıcı verilerinin toplanması, yazılımın işlevsellik amaçlı olabilirken; ancak, güvenlik açıklarından dolayı veri ihlallerine yol açar. Siber suçlular bu fırsatı değerlendirerek, kullanıcı bilgilerine erişebilir ve zarar verebilirler. Olumsuz etkiler, güvenlik zafiyetinin derecesine bağlıdır.

Riskware Nasıl Tespit Edilir?

Riskware çoğunlukla başka programlarla birlikte yüklenmektedir. Kurmadığınız uygulamaların cihazınızda olup olmadığını kontrol edin.

Cihazınızın performansında bir yavaşlama olup olmadığına dikkat edin. Eğer bir uygulama indirdikten hemen sonra cihazınız yavaşlarsa, bu uygulamayı tekrar gözden geçirmenin zamanıdır.

Eğer bir yazılım, asıl amacıyla alakasız dosyalara erişiyorsa, riskli olabilmektedir. Yazılımın güncelleme sıklığına bakın. Yayımlanan güncellemeler, uygulamalarınızı yeni tehditlere karşı koruma altına alır. Güncellenmeyen uygulamalar, zararlı saldırılara açık olabilmektedir.

Riskli Yazılımlardan Korunma Yöntemleri

 • Yazılım izinlerini detaylı olarak inceleyin ve verdiğiniz iznin gerekliliğini sorgulayın.
 • Uygulama yüklemeleriniz için daima resmî mağazaları tercih edin.
 • Yazılım hizmet koşullarını dikkatle okuyun.
 • Yükleme talimatlarını özenle takip edin. İlave yazılım tekliflerini kurulum esnasında dikkate alın.

Riskware Nasıl Temizlenir?

 • Şüpheli yazılımı acilen silin.
 • İtibarlı bir antivirüs programı ile hemen tam sistem taraması yapın.

Yazılımdan arındırma işlemi sonrasında uygulama yüklemelerinizde daha temkinli olun. Riskli yazılımları etkin bir şekilde tespit ederek, tehlikeye maruz kalmadan hızlıca önlem alabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir