Satranç Roman Özeti
 1. Anasayfa
 2. Kitap Özetleri

Satranç Roman Özeti

0

Stefan Zweig’ın yazdığı Satranç Roman olarak tanımlanır. Fakat bazı kaynaklara göre, uzun hikâye olarak sınıflandırılmıştır. Kitap, bir satranç turnuvasını konu alır. Aynı zamanda, insanın kendini aşma çabası, çaresizlik ve umutsuzluk gibi temaları işler.

Kitabı ilk bakışta bir satranç maçını anlatıldığı gibi görünse de, aslında Nazi yönetimine yönelik eleştiriler içermektedir. Stefan Zweig’in insan psikolojisine derinlemesine dalış yaptığı bu eser, eşiyle birlikte intiharından önce kaleme aldığı son kitaptır. Dr. B. karakteri üzerinden kendi deneyimlerini aktaran Zweig, kitapla birlikte II. Dünya Savaşı’nın ve Gestapo’nun acımasızlığını hissettirir.

Kitabın detaylı özetini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Satranç Roman Kısa Özeti

Hikâye, New York’tan Buenos Aires’e seyahat eden bir gemide geçer. Anlatıcı, Arjantin’de gerçekleşecek satranç turnuvasına katılmak üzere aynı gemide bulunan dünya satrancı şampiyonu Mirko Czentovic ile tanışır. Bir arkadaşı, bu şampiyonun sıra dışı yaşam öyküsünü ona aktarır. Czentovic’in zeka geriliği ve cahillik gibi unsurlarla tanımlanabilecek bir kişilikten dünya satranç şampiyonluğuna uzanışı, anlatıcıyı fazlasıyla etkiler. Bu tür kişilikleri derinlemesine inceleme konusunda büyük bir merakı olan anlatıcı. Czentovic ile daha yakın bir ilişki kurmaya çalışır ancak bu girişimler şampiyonun soğuk tutumu nedeniyle başarısız olur.

İlgi çekme çabası olarak, ilk olarak eşiyle satranç oynamaya başlarlar. Kısa zamanda bu oyuna gemideki diğer satranç severler de katılmıştır. Bu kişilerden biri, McConnor adında zengin bir iş insanıdır. O, Czentovic ile ücreti karşılığında bir oyun düzenler.

Kitabın Yazarı: Stefan Zweig Hayatı ve Eserleri

Anlatıcı, gazeteci bir arkadaşı ve McConnor’ı içeren bir grup, şampiyonla yaptıkları ilk maçta mağlup olurlar. İkinci maçta ise, bir yabancının kritik bir hamle hakkında yaptığı uyarı sayesinde, neredeyse kaybettikleri oyunu beraberlikle sonuçlandırırlar. Öykünün en çarpıcı bölümü, anlatıcının bu esrarengiz yabancının satrançtaki ustalığının sırrını çözmesidir.

Ertesi gün, anlatıcı gizemli yabancıyı Czentovic ile bir maça ikna etmek üzere onunla buluşur. Bu kişiye Dr. B. adını verir ve onun satrançtaki ustalığının hikâyesi, kitabın da en çarpıcı kısımlarından birini oluşturur. Dr. B., Avusturyalı saygın bir aileden gelmektedir. Nazi tarafından sorguya çekilirken, etrafında hiçbir meşguliyet bulamadığı bir otel odasına kapatılmıştır. Sorgulama dışında kimseyle konuşma imkanı olmadığı için psikolojik bir işkenceye maruz kalır. Bir gün, sorgulama odasının yanındaki duvara asılı bir ceketin cebinde satrançla ilgili bir kitap bulur. Kitabı sayesinde, satranç şampiyonalarındaki oyunların hamlelerini ezberleyerek zamanını geçirir. Zihni bölünmüş haliyle kendi kendine maçlar yapmaya başlar. “Satranç Zehirlenmesi” adı verilen bu durum nedeniyle hastaneye kaldırılır ve oradan kurtulur.

Güney Amerika yolculuğunda, satranç turnuvasına müdahale ederek ustalığını gösterir. Czentovic ile yaptığı ilk maçı kazanır, ancak ikinci maç sırasında psikolojik rahatsızlığı tekrarlar. Bu, anlatıcının yardımıyla zor bir durumdan kurtulmasına neden olur. Kendine göre bu son oyunudur ve hayatı boyunca bir daha satrancı oynamayacaktır.

Satranç Romanı Karakterleri

 • Dr.B: Viyanalı bir avukatın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Hitler’in Viyana işgali sırasında elindeki gizli belgeler yüzünden yakalanıp, uzun süre sorgulanmıştır. Ayrıca bu sorgulama döneminde, yalnızlık hissini derinden yaşayan Dr.B. Bir gün sorgu öncesi bir askerin ceketinden gizlice aldığı Satranç Roman hayatının yönünü değiştirir.
 • Mirko Czentovic: Konuşma ve anlama zorluğu çekmesine rağmen, sonra satrançta gösterdiği üstün yetenek sayesinde saygın bir konuma erişmiş bir köylüdür.
 • Mc Connor: Californiya’daki petrol yataklarına sahip, zengin bir işadamıdır.

Satranç Roman Konusu

Bir avukatın, hayatında hiç kimseyle satranç oynamamış olmasına rağmen, sonra kitaplardan edindiği bilgilerle dünya şampiyonunu mağlup etmesini ele alır. Satranç Roman incelemesini tamamladık. Diğer roman incelemelerine göz atabilirsiniz.

One Bilgi Kitap Özetleri

Satranç Romanı Sesli Anlatım

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir