Web Tapu Nedir? Web Tapu Üzerinden Hangi İşlemler Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Web Tapu Nedir? Web Tapu Üzerinden Hangi İşlemler Yapılır?

0

Web Tapu, bireylerin ve ticaret siciline kayıtlı şirketlerin, gayrimenkullerini internet üzerinden kolayca izleyebildiği ve yönetebildiği bir sistem olarak tanımlanabilmektedir.

Site aracılığıyla, tapuya fiziksel olarak gitmeye gerek kalmadan online başvurular yapılabilmektedir. Online başvuru sürecinde, tapu belgeleri incelendikten ve onaylandıktan sonra, işlemlerin tamamlanması için asıl evraklarla birlikte tapu dairesine başvurulabilirsiniz.

Web Tapu Üzerinden Yapılabilecek İşlemler

 • İnternet üzerinden tapu işlemlerine başvuru yapma, gerekli belgeleri gönderme ve başvuruları takip etme.
 • Taşınmazlara yönelik sahtecilik girişimlerine karşı koruma sağlamak amacıyla beyanname eklenmesi.
 • Tapu ve kadastro harçlarının yanı sıra döner sermaye bedellerinin ödenmesi.
 • Taşınmazlara ait tapu kaydının ve aynı zamanda tapu senedinin online olarak elde edilmesi.
 • Tapu sahibi dışındaki kişilere, taşınmaz hakkında bilgi verme ve onları haberdar etme.

Web Tapu üzerinden yapılan işlemler esnasında herhangi bir hata oluşması durumunda. Sistem uyarıda bulunarak, gereken adımları net bir şekilde gösterir. İşlemler doğru yapıldığında ise, kullanıcılara randevu verilmektedir. Daha sonra belirlenen randevu tarih ve saatine, tapu müdürlüğünde, imza atma gibi işlemlerle tüm süreç tamamlanır.

Web Tapu’ya Nasıl Giriş Yapılır?

Web Tapu’nun portalına https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Kişisel ya da kurumsal giriş yaparak, başvurularınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. İsterseniz yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz. Dilerseniz de e-Devlet kapısı üzerinden sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Web Tapu İki Aşamalı Giriş Nasıl Yapılmakta?

E-Devlet Kapısı mobil uygulamanızda, “Mobil Onay” ve “Karekod ile Giriş” adlı işlem menüleri üzerinden iki aşamalı girişi tamamlayabilirsiniz. Önce “Mobil Onay” seçeneğiyle onay işlemini gerçekleştirin. Ardından “Karekod ile Giriş” bölümünden ilgili karekodu tarayarak girişinizi yapın.

Web Tapu İki Aşamalı Giriş Zorunlu Mu?

Tapu işlemleri için Kasım ayı itibarıyla getirilen düzenlemeyle E-devlet üzerinden iki aşamalı giriş yapmanız zorunlu hale gelmiştir. Bu yeni düzenleme sayesinde, iki aşamalı girişi etkinleştirdikten sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Olmadan Web Tapuya Girilir Mi?

Web tapu platformuna erişim için e-devlet şifresi yeterli mi, sorusuna cevap arayalım. Web tapuya giriş yapabilme için iki aşamalı kimlik doğrulama sürecinden geçmek gerekmektedir. Bu sürecin, kişisel e-Devlet şifresinin yanı sıra cep telefonu üzerinden yapılan ek doğrulamayı da kapsadığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla, kullanıcıların sisteme güvenli bir şekilde erişebilmesi için.

İlginizi Çekebilir; Marimo Şans Yosunu Nedir? Özellikleri Neler?

Hem e-Devlet şifresi hem de mobil doğrulama işlemlerini tamamlaması şarttır. Bu da demektir ki; erişim, iki aşamalı bir doğrulama sistemi aracılığıyla sağlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir