WordPress Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

WordPress Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

1

WordPress Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir? WordPress’te “Kullanıcılar” menüsünün “Tüm kullanıcılar” sekmesinde bilgilerini değiştirmek istediğiniz kullanıcının üzerine geldiğinizde “düzenle” butonu açılmaktadır. Düzenle dediğinizde ise ad, soyad, herkes tarafından görünen ad, e-posta, internet sitesi ve benzer bilgileri düzenleyebilirsiniz.

WordPress’te Kullanıcı Adını Değiştirme Çözümü

Kullanmakta olduğunuz temaya göre değişkenlik göstererek bu sayfada ki bilgiler artabildiği gibi azalabilmektedir. Yeni jenerasyon bir çok temada profil resmini gravatara ihtiyaç duymadan değişebilmekte, sosyal medya bilgileri girebilirsiniz.

Yalnız bu sayfada değiştiremeyeceğiniz tek şey kullanıcı adıdır. Kullanıcı adının hemen yanında “Kullanıcı adları değiştirilemez.” şeklinde bir uyarı görürsünüz.

Ancak kullanıcı adı her ne kadar WordPressin standardında değiştirilemiyor olsa da çeşitli yöntemlerle mümkün. Bu yöntemleri sizin için ayrıntılarıyla ele alacağız.

Not: Her modifikasyon içeriğimizde değindiğimiz üzere aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamadan önce mutlaka web sitenizin veri tabanı yedeğini alınız. Her ne kadar sitenize zarar vereme olasılığı olan yöntemler olmasa da tedbiri elden bırakmamak elzemdir.

İlginizi Çekebilir; WordPress Önbellek Temizliği Nasıl Temizlenir

WordPress Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir? sorusu için çeşitli eklentiler mevcut. Ancak bu eklentiler abone, yazar ve editör gibi kullanıcı rollerinin de kullanıcı adı değiştirmesine olanak tanımakta. Ayrıca açıkçası username değişikliklerinin çok sık yapılması taraftarı değiliz. Bunun olumsuz bir sonucu olabilmekte yoksa WordPress’te bu değişikliğe izin verirdi zaten diye düşünüyoruz.

Kendinize yada ekibinizden birine ait kullanıcı adını değiştirmek istiyorsanız PhpMyAdmin‘den bunu yapmak sadece saniyeler süreceği için eklentiye de gerek yok.

Veritabanı (PhpMyAdmin) Üzerinden Kullanıcı Adı Değiştirme

 • İlk olarak hostunuzda hangi kontrol paneli mevcutsa giriş yapalım. (Plesk, Cpanel, DirectAdmin vs. gibi)
 • Bu panelde PhpMyAdmin‘i bulalım ve tıklayalım.
 • Açılan PhpMyAdmin sayfasında sol taraftan veri tabanımızı seçelim.
 • Açılacan sayfada “wp_users” tablosuna tıklayalım. (sizde tablo ön eki farklı olabilmekte ancak users kısmı aynıdır.)
 • Karşınıza WordPress sitenizde bulunan kayıtlı kullanıcıların tümü gelecektir.
 • “Düzenle” diyelim. Açılacan sayfada hemen üst satırlarda yer alan “user_login” kısmını bulalım ve karşısında ki kullanıcı adını değiştirip istediğimiz username’i yazalım.
 • Sonrasında en aşağıdan “Git” diyerek işlemi sonlandıralım. Kullanıcı adı değişmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir; Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni Kullanıcı Oluşturarak Eskisini Kullanıcıyı Silme

Aslına bakarsanız en basit ve zahmetsiz yöntem bu diyebiliriz. WordPress panelde “Kullanıcılar” menüsü altında “Yeni Ekle” diyerek sıfırdan istediğiniz isimde bir kullanıcı oluşturun ve rolünü “Administrator” seçin. Daha sonra Mevcut girmiş olduğunuz hesaptan çıkış yaparak yeni oluşturduğunuz hesap ile giriş yapın.

“Kullanıcılar” menüsü altından “Tüm Kullanıcılar” sekmesine geçin. Buradan istemediğiniz kullanıcının üzerine gelerek “Sil” butonuna tıklayın. Karşısına gelecek olan ekranda o kullanıcıya ait yazıların kime aktarılacağına dair bir kısım gelecektir. Buradan yeni oluşturduğunuz kullanıcı adını seçin ve işlemi tamamlayın.

İki farklı yöntemle WordPress Kullanıcı Adını Nasıl Değişileceğini ayrıntılı bir şekilde anlattık. Bu konuda merak ettiklerinizi yorum kısmından yöneltebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir