Yazılım Dünyasında Bilinmesi Gereken Temel Kavramlar
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yazılım Dünyasında Bilinmesi Gereken Temel Kavramlar

0

Yeni başlayanlar genellikle şu soruları sorar: Yazılım geliştirme kariyerine hazırlık için bilgisayar bölümünden mezun olanlar ne yapmalıdır? Programcı olma yolunda hangi bilgiler edinilmelidir? Bir junior geliştiriciden beklentiler nelerdir? Yazılımda sık kullanılan yazılım terimlerini bilme ve Yazılım dünyasında temel kavramlar da bilme gerekir.

Bu soruları sormakta olanlar genelde üniversite öğrencileri, junior geliştiriciler ve programlama mülakatlarına hazırlık amacıyla internet üzerinden öğrenmeye hevesli kişilerdir. Bu yazıda, her programcının bilmesi ya da öğrenmesi gereken 7 önemli noktayı ele alacağız ve yazılım dünyasında temel kavramlar sorusuna yanıt vermeyi amaçlayacağız.

Algoritma ve Veri Yapıları

Yazılım geliştirme sürecinde, algoritma, belirli bir problemi çözmek. Yada bir görevi gerçekleştirmek için adımların ve kuralların açık bir şekilde tanımlandığı bir prosedür olarak tanımlanır. Veri yapıları ise, verilerin bilgisayar bilimlerinde daha etkili bir şekilde işlenmesi. Sonrasında aklanması ve erişilmesi için kullanılan veri organizasyonu, yönetimi ve depolama biçimleridir. Etkili algoritmalar ve uygun veri yapıları seçimi, yazılımın performansını doğrudan etkiler.

Fonksiyonlar

Yazılım geliştirmede fonksiyonlar, belirli görevleri yerine getiren, yeniden kullanılabilen kod bloklarıdır. Bir fonksiyon, çeşitli girdileri alabilmekte (parametreler) ve işlem sonucunda bir çıktı (dönüş değeri) üretebilmektedir. Fonksiyonların kullanımı, kod tekrarını minimize eder, programın okunabilirliğini ve bakımını kolaylaştırır.

Programlama Dilleri

Yüksek seviye programlama dilleri, insan diline daha yakın yapılarıyla ve okunabilirlikleriyle, yazılım geliştiricilerine karmaşık sistemler üzerinde çalışma imkanı sunar. Düşük seviye diller ise makine diline daha yakın olup, donanım üzerinde daha doğrudan kontrol sağlar. Popüler programlama dilleri arasında Python, Java, C++ gibidir. Yüksek seviye diller; C ve Assembly gibi düşük seviye diller yer alır. Ayrıca her programlama dilinin kendine özgü avantajları, kullanım alanları ve toplulukları vardır.

Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü

Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (Software Development Life Cycle – SDLC), yazılımın fikirden gerçekleşimine kadar geçen sürecini tanımlar. Aşamalar; gereksinim analizi, tasarım, kodlama, test etme ve bakım içerir. Etkili bir yaşam döngüsü yönetimi, projenin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir; Yazılımda Sık Kullanılan Yazılım Terimleri Nelerdir?

Veritabanı Yönetimi

Veritabanı yönetimi, verilerin organize bir şekilde saklanması, güncellenmesi, sorgulanması ve yönetilmesi süreçlerini kapsar. Temel veritabanı terimleri arasında tablo, sütun, satır ve ilişki bulunmaktadır. İlişkisel veritabanları, tablolar arası ilişkiler üzerine kurulur. NoSQL veritabanları, esnek veri modelleri ve büyük veri işleme kapasiteleri ile dikkat çeker.

Sürüm Kontrol Sistemleri

Yazılım geliştirmede sürüm kontrolü, değişikliklerin kaydedilmesi, izlenmesi ve gerektiğinde eski sürümlere dönüş yapılabilmesi için hayati öneme sahiptir. Git, en popüler sürüm kontrol sistemlerinden biridir. Aynı zamanda dünya genelinde birçok geliştirici tarafından kullanılmıştır. Sürüm kontrol sistemleri, ekip çalışmasını kolaylaştırır ve projenin bütünsel gelişimine katkıda bulunur.

Yazılım Lisanslama

Yazılım lisanslama, yazılımın kullanım haklarını düzenleyen kuralları belirler. Açık kaynak lisansları, kodun görüntülenmesine, değiştirilmesine ve dağıtılmasına izin verirken. Aynı zamanda ticari yazılım lisansları, genellikle kullanımı kısıtlı ve ücretli bir yapı sunar. Her iki lisans türü de yazılımın amaca bağlı olarak avantajlar ve dezavantajlar sunar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir