Yılbaşı Kokina Çiçeği Çoğaltılması, Bakımı Nasıl Yapılır ve Anlamı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yılbaşı Kokina Çiçeği Çoğaltılması, Bakımı Nasıl Yapılır ve Anlamı

1

Kokina: Yılbaşı çiçeği olarak bilinen bitki; Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği olarak da adlandırılmaktadır.

Yeni yılara girerken herkes tatlı bir telaş içindedir. Geçen yılı uğurlamak ve yeni yıla merhaba demek için yeni yılı kutlarız. Böylelikle başlayan yeni yılı karşılarken güzel dilekler, yemekler ve olmazsa olmazlar çiçekleri kullanırız. Çiçekler demişken yeni yılın sembollerinden olan ve evinize yeni bir renk katacak çiçeklerden biride Kokina çiçeğidir. Yılbaşına gelindiğinde her sene olduğu gibi bu senede alınan Kokina çiçeği için internette bir çok soru soruluyor. Bunlardan bazıları; Kokina çiçeği çoğaltılması , Kokina çiçeği bakımı zor mu, Kokina çiçeğinin anlamı ve Kokina çiçeği suya konur mu ve çiçeği nasıl ilk günkü şekilde korurum oluyor.

Odalarınızda umut, beklenti ve şansı simgeleyen, kırmızı çiçeklerinin yanı sıra yemyeşil yapraklarıyla dikkatleri üzerine çeken sadece bir süs bitkisi olarak görülmeyen Kokina çiçeği ile sizi yakından tanıştırmaya çalışacağız.

İlginizi çekebilir: Peaky Blinders Filmi Geliyor

kokina çiçeği nedir ve kokina çiçeği nasıl çoğaltılır
Yılbaşı Kokina Çiçeği Çoğaltılması, Bakımı Nasıl Yapılır ve Anlamı 2

Yılbaşı Kokina Çiçeği Nedir?

Öncelikle Kokina tabi ki bir süs bitkisidir. Kokina çiçeği anlamı “Kokoni” yani kırmızı rengini tanımlar buda kelimde Yunancadır. Yani Kırmızı çiçeklerinden dolayı Kokina adını aldığını biliyoruz.

Evlere hoş bir görüntü getiren çiçek genelde yıl başında daha çok tercih edilse de yılın her döneminde alınabilecek bir süs bitkisidir. Ayrıca bu bitkinin meyvelerine “silcan” denilmektedir. Ülkemizde sahil bölgelerinde yetişen bitki tek bir çiçekten oluşmaz birden fazla çalı şeklindedir. Uygun ortamlarda bir metre civarına kadar boyu çıkabildiği bilinmektedir. Yaklaşık olarak 2000 yıllık tarihi olan Kokina , tıp alanında da kullanılmaktadır.

Bu bitki kuşkonmaz gillere ait bir türdür. Ülkemizde genel olarak sahil kesimlerinde can bulmuştur. Neredeyse 2000 yıllık geçmişe sahiptir ve Avrupa tıbbında yeri vardır. Kokina aslında tek bir çiçek değildir. Küçük çalılar halinde yetişmektedir. Kendine uygun bir iklim bulduğunda boyu hemen hemen 1 metreye yakın hale gelir. Devedikeni, çıtırotu, temren ve tavşantopuğu isimleriyle tanınan çiçek, bir demet haline getirilerek “kokina” olarak satılmaktadır.

Yılbaşı Çiçeği Kokina Anlamı ve Efsanesi Nedir?

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de özellikle yıl başı geldiğinde tezgahlarda bolca yer bulan bitkidir. Kokina’ya çok fazla anlam yüklenmiştir. İşin ticari boyutundan dolayı da olabilir. İyi şansın yanında haneye huzur, uğur ve bereket getireceğine inanılır.

Kokina çiçeği anlamı, evinize giren bitki 1 yıla kadar solmaz, çürümez veya kötü hale gelmezse 1 yılın sonunda yeni bir ev sahibi olacağınıza işaret olarak efsaneleşmiştir.

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapabiliriz?

Her bitki gibi bu bitkinin de bakıma ihtiyacı vardır. Tabi kısaca alt başlıklar altında “kokina çiçeği suda yaşar mı?” ve nasıl bakmalıyız diye bir göz atalım.

Kokina Çiçeği Ortam Sıcaklığı Nasıl Olmalı

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi sahil kesiminde kendisinin üretildiğini söylemiştik. Bundan dolayı çok sıcak veya çok soğuk ortamdan uzak tutmalıyız. Daha sonra ılıman hava tam istediği havadır. Kokina bitkisini oda sıcaklığınız uygunsa ev ortamında veya iş yerinde bakmalıyız.

Çiçeğin Ortamı ve Doğru Konumlandırma

Oda sıcaklığında canlı kalabilen Kokina çiçeği ev veya iş yerinizde dolaylı olarak doğrudan almamak kaydıyla güneş alan bir yer tercih edebilirsiniz. Klima ve peteğinizden doğrudan etkilenecek yakınlıkta olmamasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca belirtmemiz gerekirse evcil hayvanlarınızı Kokina çiçeğinden uzak tutmalıyız.. Çünkü bazı hayvan dostlarımız için zehirli meyvelere sahip olduğu bilinmektedir.

Kokina Çiçeği Suya Konur Mu, Sulaması

Suya çok ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Haftada 1 veya 2 den fazla sulama yapma önermiyoruz. Eğer fazla sulanırsa erken çürüyeceğini söyleyebiliriz. Bu da suya konulmamasının gerektiğini gösterir.

Kokina çiçeği suya konur mu? Suda bakılabilir ancak ömrünün sadece en fazla 1 ay olacağını unutmayalım. Çünkü dikenli bir bitkidir. Tabi ki uzun süreli bakmak isteyenler için toprak şarttır. Gelelim artık Kokina çiçeğini çürütmeden yaşatabildiğinize de çoğaltılması kısmına.

Yılbaşı Kokina Çiçeği Çoğaltılması Nasıl Olur?

Kokina çiçeği uzun yaşayabilen yani yıllarca hayatta kalabilen bir bitkidir. Kokina çiçeği çoğaltılması, Boğumlu yani etli yapraklarından toprağa dikilebileceği gibi, Tohum veya çelikleme yöntemleriyle çoğaltabilirsiniz. Bu yöntemlerden sonra çok fazla güneş almayan oda sıcaklığında tutmalıyız. aydınlık aynı zamanda hava alan bir alanda bulundurabiliriz.

Yılbaşı Çiçeği Kokina Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yılbaşı Çiçeği Kokina Ne Kadar Süre Dayanıklıdır?

Genellikle dalından koparılmış buket halinde satılan kokinanın ömrü kısadır. Çünkü kökü topraktan ayrıldığı için duyguğu vitamin ve oksijeni alamadığından solmaya başlar. İlk olarak kırmızı renkte olan meyve taneleri kararmaya başlar. Daha sonra yeşil yaprakları ortalama 1 ay içerisinde solmaya yüz tutar. Uzun zaman bakmak istiyorsak bitkiyi bu yüzden toprağa dikili şekilde satın almalıyız. Yukarıda yazdığımız yazılar doğrultusunda bakımını zamanında yaparsak ilk günkü canlı görüntüsünü kaybettirmemiş oluruz.

Kokina Bitkisi Neden Bağlanır?

İki anlamda açıklayabiliriz bu durumu. Birincisi başlı buket şeklinde olması hem ticari hem de görünüş olarak daha şık durmasından dolayıdır. İkincisi efsaneye göre bağlı kalan kokina çiçeği bir yıl boyunca solmazsa ailenin üyelerinden birinin yeni ev sahibi olacağıdır.

Yılbaşı Kokina Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

 • Kırmızı (En çok tercih edilen)
 • Pembe
 • Lila
 • Turuncu
 • Sarı
 • Beyaz

Yılbaşı Kokina Çiçeği Ne Zaman Açar?

Kokinanın yılından her döneminde çiçek açtığını görebiliriz. Ancak genellikle yılın son ayında yıl başından önce aralık ayında açtığı biliyoruz. Tabi bu da yıl başında bu kadar çiçek açmış kokinanın kaynağını açıklıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir