Psikolojik Sağlamlık Nedir? Nasıl Arttırırız?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Psikolojik Sağlamlık Nedir? Nasıl Arttırırız?

1

Psikolojik sağlamlık hayatın getirdiği zorluklar ve stresler karşısında esnek kalabilme ve iyileşebilme yeteneğidir. Bu, fırtınalar karşısında sarsılmadan dimdik durabilen bir ağaç gibi olmaktır. Bundan dolayı psikolojik sağlamlık sahibi kişiler zorluklarla karşılaştıklarında pes etmezler. Aksine bu deneyimlerden ders çıkararak daha da güçlenirler.

Psikolojik Sağlamlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Zorlukları birer fırsat olarak görebilir olmak. Her şeyin geçeceğine dair umutlu bir bakış açısına sahip olmak psikolojik sağlamlık için önemlidir.
 • Aile ve arkadaşlar gibi güçlü bir sosyal destek ağına sahip olmak zor zamanlarda dayanma gücü verir.
 • Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmak önemlidir. Stresli durumlarda sakin olabilmekte en önemli konulardandır.
 • Kendimize ve yapabileceklerimize inanmak zor zamanlarda bize güç verir.
 • Hayatımızda anlam ve amaç bulmak zorluklarla başa çıkmamızı kolaylaştırır.

Psikolojik Sağlamlığı Nasıl Geliştirebilirim?

Hayat, inişler ve çıkışlarla dolu bir yolculuktur. Zorluklarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Bu zorluklar karşısında dimdik durabilmek ve pes etmeden yola devam edebilmek için psikolojik sağlamlık çok önemlidir.

Stresli ve zorlayıcı durumlarda bile iyimser ve dirençli kalabilme yeteneğidir. Bu zorluklar karşısında bükülmeden esneyebilen bir bambu gibi olmaktır. Aynı zamanda zorlukları birer engel olarak değil aksine aşılması gereken birer basamak olarak görürler.

1. Olumlu Düşünmeye Odaklanın

Zorluklarla karşılaştığınızda bardağın dolu tarafını görmeye çalışın. Ayrıca olumsuz düşüncelere ve felaket senaryolarına kapılmak yerine, çözüme odaklanın.

2. Güçlü Sosyal İlişkiler Kurun

Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin sonra yeni insanlarla tanışın. Güçlü bir sosyal destek ağına sahip olmak size zor zamanlarda dayanma gücü verir.

3. Kendinize Güvenin

Yapabileceklerinize ve başarabileceklerinize inanın. Kendine güven, zorlukları aşmada en önemli silahlarınızdan biridir.

4. Anlamlı Bir Yaşam Sürün

Hayatınızda anlam ve amaç bulun. Böylece sizi motive eden ve heyecanlandıran bir şey bulmakta size zorluklarla başa çıkmanız için güç verecektir.

5. Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınıza Dikkat Edin

Yeterince uyuyun, sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın. Ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat etmekte psikolojik sağlamlık için de önemlidir.

6. Zorluklarla Başa Çıkma Becerilerinizi Geliştirin

Problem çözme, stres yönetimi ve iletişim becerilerinizi geliştirmekte zorluklarla daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

7. Yardım Almaktan Çekinmeyin

Zorluklarla tek başınıza başa çıkmakta zorlandığınız durumlarda psikolog veya danışmandan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü destek almak sizi bu konuda bir adım öteye taşıyacak bir adımdır.

Hayatımızda karşılaştığımız zorluklarla başa çıkmamıza ve daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Bu nedenle psikolojik sağlamlığınızı geliştirmeye özen göstermeliyiz.

Psikolojik Sağlamlık Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir