Portable Uygulama Nedir? Avantajları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Portable Uygulama Nedir? Avantajları Nelerdir?

1

Portable terimi, bilgisayar kullanıcılarını taşınabilirlik konusunda büyük avantajlarla buluşturan özel bir uygulama çeşidini tanımlar. Portable uygulama, geleneksel uygulamalara göre kullanım kolaylığı sunar.

Birçok kullanıcı henüz portable uygulamaların faydalarından haberdar değil. Merak edenler için, bu uygulamalar hakkında bilgi alabilecekleri ideal bir kaynaktasınız.

Bu rehberde, portable uygulamalar ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulacaksınız. Ancak bu bilgilere geçmeden önce, normal uygulamaların nasıl kurulduğu ve bu süreçteki bazı ayrıntılara değinmek, konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu sayede portable uygulamalar ile normal uygulamalar arasındaki farkları daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Normal Uygulamalar Nasıl Kurulur?

Windows işletim sistemlerinde uygulama yüklerken bir hedef belirlemeniz gerekmektedir. Çoğunlukla, uygulamaların kurulum süreçleri sırasında bir varsayılan yol vardır. Bu uygulamaların ayarları genellikle AppData adı verilen gizli bir klasörde saklanır.

Portable Nedir?

Portable taşınabilirlik anlamına gelir ve portable uygulama, kuruluma ihtiyaç duymadan doğrudan kullanılabilen uygulamalardır. Bu uygulamalar, bilgisayarınızda istediğiniz herhangi bir yere saklayabileceğiniz bir klasörde toplu halde bulmaktadır. Klasörü taşıdığınız sürece ve dosyalar eksik olmadıkça, uygulama sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu uygulamalar genellikle ZIP gibi dosya formatlarıyla indirilmekle birlikte içerisinde uygulamayı çalıştırmak için gerekli tüm dosyalar yer alır.

Portable Uygulama Kullanmanın Avantajları Neler?

Portable uygulama kullanmanın en büyük avantajı, taşınabilirliktir. Böyle bir uygulamayı bir USB belleğe kopyalayarak farklı bilgisayarlarda hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar, çalıştırıldıkları bilgisayarlarda neredeyse hiç iz bırakmazlar. Ayarlar da dahil olmak üzere tüm veriler, uygulamanın kendisi ile aynı klasör içerisinde saklanır.

Taşınabilir uygulamaları kullanmanın diğer faydaları arasında, bilgisayarlar arası uygulama transferi yapmasanız bile, bilgisayarınızda uygulama ile ilgili çok az iz bırakması yer alır. Kurulum gerektirmeyen bu uygulamalar, genellikle daha az yer kaplarlar. Ayrıca, çeşitli nedenlerden ötürü standart bir uygulama kurulumu mümkün olmadığında taşınabilirlik büyük bir avantaj sağlar. Bu durum, özellikle Windows kullanıcıları için oldukça kullanışlıdır.

Eğer bir uygulamaya ihtiyacınız varsa ve portable bir versiyonunun olup olmadığını merak ediyorsanız, indirme işleminde bu seçeneğe göz atmak sizin için faydalı olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir